'HLM etkisi': Türkiye örneği
'HLM effect': The case of Türkiye
  1. Tez No: 824961
  2. Yazar: İLAYDA KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVANUR FEYZA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de dış ticaret hadleri değişimlerinin dış ticaret dengesi üzerindeki etkileri modern zaman serisi analizleriyle belirlenmeye çalışılmıştır. 2013:1-2023:1 dönemini içeren bir veri seti kullanılarak, şu sonuçlara ulaşılmıştır; 1) GMM testi sonuçlarına göre HLM Etkisini gösteren dış ticaret dengesi katsayısı pozitiftir ve istatistiksel olarak %5 seviyesinde anlamlıdır. Dolayısıyla dengenin dış ticaret hadleri üzerinde pozitif yönlü bir etkisi olduğu söylenebilir. 2) Granger nedensellik analizi sonuçlarına göre ise iki değişken arasında kısa dönemde bir nedensellik ilişkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of terms of trade changes on the balance of trade have been tried to be determined by modern time series analysis. Using data for the period 2013:1-2023:1, the following results were obtained; 1) According to the GMM Test results, the coefficient of the balance of trade indicating the HLM Effect is positive and statistically significant at the 5% level. Therefore, it can be said that the balance of trade has a positive effect on the terms of trade. 2) Granger causality analysis was applied. According to the results obtained, there is no causality relationship between the two variables in the short run.