Hastanede yatan hastalardan izole edilen proteus türlerinin direnç paterni, hasta özellikleri ve risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of resistance pattern, patient characteristics and risk factors of proteus species isolated from hospitalized patients
  1. Tez No: 825182
  2. Yazar: ÇAĞLAR IRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ALP ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Karbapenem dirençli gram negatif bakterilerin hızla yayılımı nedeniyle artan kolistin ve tigesiklin tüketimi, bu antibiyotiklere doğal dirençli Proteus enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Proteus bakterilerinin karbapenem direnci kazanmasının tedavi seçeneklerinin kısıtlanmasına ve tedavi başarısızlığına bağlı mortalitede artışa neden olacağı düşünülmektedir. Ancak karbapenem dirençli Proteus enfeksiyonu gelişen hastalarda az sayıda klinik araştırma vardır. Çalışmamızın amacı karbapenem dirençli P. mirabilis bakteriyemisi gelişen hastaların klinik özelliklerini, risk faktörlerini ve direnç mekanizmalarını belirlemektir. 2018-2021 yıllarında merkezimiz bakteriyoloji laboratuvarına gönderilen kan kültürü örneklerinde P. mirabilis üremesi saptanan hastalar geriye dönük olarak incelendi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar karbapenem direncine göre ikiye ayrılarak vaka-kontrol grupları oluşturuldu ve hastaların demografik verileri, klinik özellikleri ve laboratuvar bulguları veri kayıt formu kullanılarak kaydedildi. Merkezimiz epidemiyoloji laboratuvarında stoklanan karbapenem dirençli izolatlarda PZR yöntemi ile direnç genleri araştırıldı. Çalışmaya kan kültüründe karbapenem dirençli P. mirabilis üremesi saptanan 17, karbapenem duyarlı P. mirabilis üremesi saptanan 50, toplam 67 hasta dahil edildi. Tüm hastaların %97' sinde ek hastalık vardı ancak KOAH ek hastalığına sahip olma karbapenem direnci açısından anlamlı saptandı (p=0,04). Kan kültüründe P. mirabilis üremesi öncesinde YBÜ yatışı ve karbapanem kullanımı, karbapenem dirençli grupta anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0,028 ve p=0,012). İkili analizler sonucunda anlamlı farklılık bulunan KOAH ek hastalığına sahip olma, üreme öncesi karbapenem grubu antibiyotik kullanımı ve üreme öncesi YBÜ yatış varlığı çoklu regresyon analizine dahil edildi. Analiz sonucunda tüm değişkenler istatistiksel olarak anlamsız saptandı. Kolistin ve tigesiklin kullanımı her iki grupta da hastaların yaklaşık yarısında mevcuttu ancak anlamlı farklılık saptanmadı. Karbapenem dirençli P. mirabilis üremelerinin %70,6' sı YBÜ' nde yatan hastalardan izole edildi. Karbapenem direnci ile hastaların kliniği, laboratuvar sonuçları ve mortalite arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Ulaşılabilen karbapenem dirençli yedi P. mirabilis izolatında PZR yöntemiyle direnç geni araştırıldı. Örneklerin üçünde (%43,0) NDM, üçünde (%43,0) NDM ve IMP, birinde (%14,0) ise IMP direnç geni saptandı. Karbapenem dirençli P. mirabilis' e bağlı bakteriyemi gelişimi açısından anlamlı bir risk faktörü saptanmadı. Ancak YBÜ yatışı olan ve karbapenem grubu antibiyotik kullanımı olan hastaların klinik örneklerinden izole edilen P. mirabilis izolatlarında karbapenem direnci açısından dikkatli olunması ve izlenmesi önerilir. YBÜ yatışı olan ve karbapenem grubu antibiyotik kullanımı olan hastaların klinik örneklerinden izole edilen P. mirabilis izolatlarında karbapenem direnci açısından dikkatli olunması ve izlenmesi önerilir. Çalışmamızdaki P. mirabilis bakteriyemisi gelişen hastalarda karbapenem direncinin klinik özellikler ve mortalite üzerine anlamlı etkisi saptanmamış olsa da karbapenem direnci, tedavi seçeneklerini kısıtlayarak tedavi başarısızlığına neden olabilir. Karbapenem dirençli P. mirabilis enfeksiyonu gelişimi açısından riskli hasta profillerinin belirlenmesi, klinik etkilerinin tespit edilmesi açısından geniş kapsamlı ileriye dönük çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The rapidly spreading carbapenem-resistant gram-negative bacteria have led to increased consumption of colistin and tigecycline, resulting in the emergence of naturally resistant Proteus infections to these antibiotics. It is believed that the acquisition of carbapenem resistance in Proteus bacteria may limit treatment options and lead to increased mortality due to treatment failure. However, there has been few clinical research on patients with carbapenem-resistant Proteus infections. The aim of our study is to determine the clinical characteristics, risk factors, and resistance mechanisms of patients with carbapenem-resistant P. mirabilis bacteremia. Patients with P. mirabilis isolated from blood cultures sent to our center's bacteriology laboratory between 2018 and 2021 were retrospectively examined. The patients meeting the inclusion criteria were divided into two groups based on carbapenem resistance to form case-control groups, and their demographic data, clinical features, and laboratory findings were recorded using a data recording form. Carbapenem resistance genes in carbapenem-resistant isolates stored in our center's epidemiology laboratory were investigated using PCR method. The study included 17 patients with carbapenem-resistant P. mirabilis, 50 patients with carbapenem-sensitive P. mirabilis, totaling 67 patients. 97% of all patients had underlying diseases, but having COPD as an underlying disease was found to be significantly associated with carbapenem resistance (p=0.04). Prior ICU admission and carbapenem use before P. mirabilis isolation in blood cultures were significantly higher in the carbapenem-resistant group (p=0.028 and p=0.012, respectively). After univariate analyses, the significant differences found in having comorbid COPD, carbapenem usage, and ICU admission were included in the logistic regression analysis. The analysis results showed that all variables were statistically insignificant. Colistin and tigecycline use were present in approximately half of the patients in both groups, but no significant difference was observed. 70.6% of carbapenem-resistant P. mirabilis isolates were obtained from patients hospitalized in the ICU. There was no significant relationship found between carbapenem resistance and patients' clinical status, laboratory results, and mortality. Seven accessible carbapenem-resistant P. mirabilis isolates were investigated for resistance genes using the PCR method. Three isolates (43.0%) carried NDM, three isolates (43.0%) carried both NDM and IMP, and one isolate (14.0%) carried the IMP resistance gene. No significant risk factor was identified for the development of bacteremia due to carbapenem-resistant P. mirabilis. However, it is recommended to exercise caution and monitor for carbapenem resistance in P. mirabilis isolates obtained from clinical samples of patients who have been admitted to the ICU and have used carbapenem group antibiotics. Although our study did not find a significant impact of carbapenem resistance on clinical characteristics and mortality in patients with P. mirabilis bacteremia, it can limit treatment options and lead to treatment failure. Identification of high-risk patient profiles for the development of carbapenem-resistant P. mirabilis infections and comprehensive prospective multicenter studies are needed to determine their clinical effects.