The Scattering from a scatterer plaged at the edge of a wedge
Bir Wedge kenarına yerleştirilmiş saçıcıdan yayılan saçınım
  1. Tez No: 82530
  2. Yazar: MUKADDES BURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. MERİH BÜYÜKADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
oz THE SCATTERING FROM A SCATTERER AT THE EDGE OF A WEDGE BURHAN, Mukaddes Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Merih BÜYÜKDURA Eylül 1999, 54 sayfa Sonsuz bir 'wedge' kenarına yerleştirilmiş küçük bir nesneden saçınım formülü, genelleştirilmiş bir T-Matris metodu içinde sunulmuştur. Bu, serbest uzaydaki bir nesneden saçmımı bulmak için kullanılan klasik T-Matris metoduna ters düşmektedir. Bu amaçla, Serbest uzay 'Green' fonksiyonu yerine, 'wedge' yüzeyinde sınır koşullarım sağlayan 'Green' fonksiyonu kullanılmıştır. Bu durum 'gelen' ve 'saçılan' alanların farklı yorumlanmasına yol açmaktadır. İlgilendiğimiz problem skalardır; 'wedge' yüzeyinde ve saçıcı yüzeyinde (Dirichlet) sınır koşullan sağlanmaktadır. Anahtar Kelimeler : 'Wedge', saçıcı, T-Matris IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SCATTERING FROM A SCATTERER AT THE EDGE OF A WEDGE BURHAN, Mukaddes M.Sc, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Merih BÜYÜKDURA September 1999, 54 pages A generalization of the T-Matrix method is presented in which the scattering from a small object placed at the edge of an infinite wedge is formulated. This is as opposed to the conventional T-Matrix method which is used to find the scattering from an object in free space. For this purpose, the Green's function which satisfies the boundary conditions on the surfaces of the wedge instead of the free space Green's function. This leads to a different interpretation of the 'incident' and 'scattered' fields. The problem of interest is scalar; the soft (Dirichlet) boundary condition is satisfied on the surfaces of the wedge as well as on that of the scatterer. Keywords : Wedge, scatterer, T-Matrix. Ill