Toplumsal cinsiyet rejiminin medya aracılığıyla yeniden üretimi: Müge Anlı ile Tatlı Sert örneği
Reproduction of the gender regime through the media: The case of Müge Anlı and Tatli Sert
- Tez No: 825743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN AKSOY SUGIYAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Anthropology, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, birbirinden farklı toplumsal cinsiyet performanslarının gerçekleştiği bir yer haline gelen stüdyoda, bahsi geçen şov programında adı bir şekilde suça karışmış kişiler, avukat, psikolog gibi birbirinden farklı profesyonel meslek sahipleri, seyirciler ve sunucu gibi çeşitli aktörlerin arasında meydana gelen olaylara odaklanılmıştır. Program süresince konukların, adli makamlar tarafından çözümlenemeyen vakaları çözüme kavuşturduğu iddiasında olan bir televizyon programında, programa katılan kişilerin olaylarda bahsi geçen diğer aile bireylerini ve olayla ilişik olduğunu düşündüğü tanıdıklarını da programa davet ederek hak arama çabasına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on this assumption this study will focus on a particular TV Show which is mainly investigating mysterious criminal cases unresolved by the police by inviting the family associates and friends of the people involved in the case to the show and make them talk about the case which makes the show to becomes a place where several gender performances take place between various actors such as the guests who are somehow connected to the crime, professionals such as lawyers, psychologists, audiences and the presenter.