Sosyal medyada siyasal iletişim: 46. ABD Başkanı Joe Biden' in sosyal medya kullanımı ve ABD 2020 dijital seçim kampanyasının analizi
Political commmunication in social media: Social media usage of the 46th USA president Joe Biden and analysis of USA 2020 digital election campaign
- Tez No: 825813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEYNEP ÖZKURT DÖRDÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal ağlar kısa sürede insanların aktif olarak kullandığı bir alan haline gelmiş, yaygın olarak kullanılmaya ve siyasi hayata dahil olmaya başlamıştır. Böylece siyasal aktörler sosyal medya uygulamaları ile yaptıkları hakkında bilgilendirmeleri içeren mesajları seçmenlerine aktarmaya ve hedef kitle ile iletişim kurmaya başlamıştır. Bu çalışma da 46. ABD Başkanı Joe Biden' in dijital seçim kampanyası kapsamında sosyal medya kullanım pratiklerini sosyal medyayı hangi amaçlar için ve hangi düzeyde kullandığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ayrıca sosyal medya kullanımının seçim kampanyasının sonuçları üzerinde etkili olup olmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın verileri iki aşamadan oluşacak şekilde elde edilmiştir. İlk aşamada detaylı bir literatür taraması yapılarak araştırmaya kavramsal ve kuramsal zemin oluşturacak teorik bilgiler elde edilmiştir. Bu doğrultuda daha önce yayınlanmış olan makale, tez, kitap ve bildiri gibi kaynaklar taranarak araştırmanın amacına uygun şekilde araştırma araştırmacı tarafından desteklenen bağlantıları ve ifadelerle anlamlandırılmıştır. Daha sonra ise Demokrat Parti Adayı Joe Biden' in 21 Ağustos-03 Kasım 2020 tarihleri arasında kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar içerik yoklamasıyla kaydedilmiş ve elde edilen veriler tablolaştırma ile anlamlı hale getirilmiştir. Veri analizi sürecinde söz konusu veriler araştırma amacına uygun şekilde nitel analiz ve yorumlama süreci ile aktarılmıştır. Araştırmanın sonunda Biden' in seçim kampanyası döneminde Twitter'ı giderek artan yoğunlukta ve etkin olarak kullandığı, seçmenlerle yoğun etkileşim içerisine girdiği ve tematik mesajlarını aktif olarak seçmene iletebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, social networks have become an area that people use actively in a short time, and they have started to be widely used and included in political life. thus, political actors started to convey messages containing information about what they do with social media applications to their voters and to communicate with the target audience. This study aims to analyze the social media usage practices of the 46th USA President Joe Biden within the scope of the digital election campaign, for which purposes and at what level. In the study, it is also aimed to examine whether the use of social media has an effect on the results of the election campaign. The data of the research was obtained in two stages. In the first stage, a detailed literature review was made and theoretical information was obtained that will form the conceptual and theoretical ground for the research. In this direction, previously published sources such as articles, theses, books and papers were scanned and the research was interpreted with connections and expressions supported by the researcher in accordance with the purpose of the research. Afterwards, the shares of the Democratic Party Candidate Joe Biden from his personal Twitter account between 21 August-03 November 2020 were recorded by content survey and the data obtained were made meaningful by tabulation. In the data analysis process, the data in question were transferred through the qualitative analysis and interpretation process in accordance with the research purpose. At the end of the research, it was determined that Biden used Twitter more and more intensely and effectively during the election campaign, interacted intensely with the voters and was able to actively convey his thematic messages to the voters.