Türk sinemasında kadın temalı filmler bağlamında sinema sansürünün tarihi
History of cinema censorship in the context of women-themed films in Turkish cinema
  1. Tez No: 826214
  2. Yazar: NAZİRE KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYAD GULİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sinema sektörünün geçmişten günümüze gelişiminde teknik olarak olumlu yansımalarının yanında olumsuz sonuçlar da görülmüştür. Nitekim, toplumsal değerler ve hassasiyetler neticesinde şekillenen sansür konularının pek de değişmediği söylenebilir. Bu durum Türk Sinemasında Kadın Temalı Filmler Bağlamında Sinema Sansürünün Tarihi konusunu incelerken, çalışmanın kapsamı dahilinde sansürün hangi değerleri koruduğunu da göstermiş, tarihsel bağlamda bir değerlendirme ve toplumsal değerlerin hakkındaki yaklaşımları da ortaya koymaktadır. Konuya ilişkin yapılan detaylı literatür taramasında yeterli, nihai ve perspektif çalışmaların yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bu çalışma, Türk Sinemasında Kadın Temalı Filmler Bağlamında Sinema Sansürünün Tarihi hakkında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ansiklopedik araştırmasına dayanmaktadır. Bu vesile ile çalışmanın önemli bir kaynak niteliği taşıyacağı kanısındayız. Bu nedenle, metin ve anket kısmında tarafımca yapılan yorumlar çalışmada kaynak olarak yer almasa da, yapılan literatür taramasında dikkat çeken noktalar kaleme alınmıştır Böylece konuya dair önemli bilgilerin, araştırmada yer alması amaçlanmıştır. Türk Sinemasında Kadın Temalı Filmler Bağlamında Sinema Sansürünün Tarihi bağlamında sansür hakkında daha önce yapılmış çalışmalar çalışmanın bilgisel kısmına dair önemli basamak olmuştur. Sansürün dünden bugüne bazı değişiklikler gösterdigi fakat toplumsal normların etkisi ile temelinde değişikliğin görülmediği görülmektedir. Konu bağlamında sansürün uygulandığı alanlar, konu başlıkları ve türleri geçmişte olduğu gibi bugün de aynı alanlarda uygulanmaktadır. Şüphesiz bu durumun toplumsal özelliklerin en temel etkilerinden olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın, Türk Sinemasında Kadın Temalı Filmler Bağlamında Sinema Sansürünün Tarihini ve bu sürecin nasıl etkilendiğini, şekillendiğini ve nasıl beslendiğini gösterebilmek ve bu açıdan konuya dikkat çekmek adına literatüre bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the development of the cinema industry from past to present, there have been negative results as well as positive technical reflections. As a matter of fact, it can be said that censorship issues shaped as a result of social values and sensitivities have not changed much. While examining the subject of History of Cinema Censorship in the Context of Women-Themed Films in Turkish Cinema, this situation also shows which values censorship protects within the scope of the study, and also reveals an evaluation in a historical context and approaches to social values. In the detailed literature review on the subject, it is understood that sufficient, definitive and perspective studies have not been conducted. This study is about the History of Cinema Censorship in the Context of Women-Themed Films in Turkish Cinema. It is based on the encyclopedic research of the Ministry of Culture and Tourism. On this occasion, we believe that this study will be an important resource. For this reason, although the comments made by me in the text and survey section are not included as a source in the study, the notable points in the literature review have been written down. Thus, it is aimed to include important information on the subject in the research. Previous studies on censorship in the context of the History of Cinema Censorship in the Context of Women-Themed Films in Turkish Cinema have been an important step towards the informational part of the study. It is seen that censorship has shown some changes from yesterday to today, but there has been no fundamental change due to the influence of social norms. The areas, subject headings and types where censorship is applied in the context of the subject are applied in the same areas today as in the past. Undoubtedly, this situation is thought to be one of the most fundamental effects of social characteristics. The aim of the study is to contribute to the literature in order to show the History of Cinema Censorship in the Context of Women-Themed Films in Turkish Cinema and how this process is affected, shaped and nourished, and to draw attention to the subject in this respect.