Feature extraction for EEG motor imagery signals using a deep neural network
Derin sinir ağı kullanarak motor imgeleme EEG sinyalleri için öznitelik çıkarımı
- Tez No: 826729
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Derin öğrenme yöntemleri, geleneksel makine öğrenmesi yöntemlerine göre genellikle daha iyi sonuçlar verebilmekte, daha karmaşık yapıdaki veriler ile çalışmaya olanak sağlamaktadır. Ayrıca ham veri üzerine doğrudan çalışılabildiği için ilave bir öznitelik çıkarımı adımı ihtiyacı da bulunmamaktadır. Fakat derin öğrenmenin bu avantajlarından faydalanabilmek için yüksek miktarda veriye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada, EEG motor imgeleme (MI) sınıflandırma alanında derin öğrenme yöntemlerinin kullanımını inceledik. Geçtiğimiz yıllarda, birçok araştırmacı bu konuyla ilgili derin öğrenme yöntemlerini uygulasa da, çalışmalarda sıkça kullanılan EEG MI sinyal veri setlerinin derin öğrenme yöntemleri için yeterli miktarda veri içermediğini gözlemledik. Bu tezde, EEG motor imgeleme sinyalleri sınıflandırması üzerinde, derin öğrenme yöntemlerinin avantajlarından daha fazla faydalanabilmek için, veri toplama protokolleri birbirinden farklı olduğundan beraber kullanılamayan veri setlerinin birleştirilmesi için çözüm araştırdık. Mevcutta erişilebilir olan fakat az miktarda veri içeren sinyal veri setlerini birleştirerek daha büyük bir MI veri seti elde ettik ve bu büyük seti, MI sinyalleri için bir öznitelik çıkarıcı olarak kullanmak üzere tasarladığımız evrişimsel otokodlayıcı (CAE) tabanlı derin öznitelik çıkarıcı (DFE) sinir ağını eğitmek için kullandık. Daha sonra, eğittiğimiz DFE sinir ağını, daha küçük veri setlerinde öznitelik çıkarıcı olarak kullandık. Deneysel sonuçlarımız, kullandığınız DFE ağının EEG MI sinyal sınıflandırma başarımını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Compared to traditional machine learning methods, deep learning methods generally have better performance, and they are more able to handle complex data. Moreover, these models learn the features directly from the raw data, eliminating the need for additional feature extraction step. However, in order to benefit from these advantages, deep learning methods need high amount of data. In this study we examined the use of deep learning methods in the field of EEG motor imagery signal (MI) classification. Although in recent years, many researchers have been applying deep learning methods in this area, we notice that EEG MI signal datasets that are highly used in these researches have insufficient amount of data for deep learning. In this thesis, in order to benefit more from advantages of deep learning methods on EEG MI signal classification we looked for a solution to combine the datasets collected in different studies which cannot be combined directly due to variations in the protocols used in collecting data. After combining available datasets each having little amount of data, we created a larger dataset and used this mega-dataset to train a convolutional autoencoder (CAE) based network that can be used as a deep feature extractor (DFE) for MI signals. Afterwards, trained DFE network is tested as a feature extractor for small datasets. Our experimental results show that using such DFE network improves the performance of EEG MI signal classification on these datasets.