ASTM E-519 diyagonal kayma deneyinde gazbeton dizilim etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of AAC unit arrangement effect in ASTM E-519 diagonal shear test
- Tez No: 826770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında yığma duvarların mekanik özelliklerini belirlemek için yararlanılan Diyagonal Kayma Deneyinde (ASTM E-519) gazbeton duvar numuneleri için birim eleman dizilim etkisi sayısal olarak incelenmiştir. İlgili şartnamede en az deney numune boyutları belirtilmesine karşın numune içi birim eleman dizilimi hakkında bilgi verilmemektedir. Bu düşünceyle örme tekniği ve birim eleman tipi sabit tutularak numune içi derz konumu değişikliğinin deneysel sonuçlara olan etkisi sayısal olarak araştırılmıştır. Deneysel verisi literatürde yer alan referans bir çalışmadan yola çıkarak hazırlanan bilgisayar modeli, nümerik olarak doğrulanmış ve çeşitlendirilmiştir. Çalışma için gereken malzeme özellikleri, referans deneysel çalışmadan ve ilgili uluslararası teknik şartnamelerden yararlanılarak sağlanmıştır. Sayısal çalışmada basitleştirilmiş mikro modelleme tekniği kullanılmıştır. Bu teknikte harç kalınlığı ihmal edilerek birim elemanlar arası davranış temsil eden özel ara yüz elemanlarıyla dikkate alınmıştır. Gazbetonların hasar durumunu belirlemek amacıyla Beton Hasar Plastisite Modeli (CDP) teorisinden faydalanılmıştır. Bu tez beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışma kapsamı hakkında genel bilgiye yer verilmiştir. İkinci bölüm literatür özeti hakkındadır. Üçüncü bölümde yapılan sayısal modelleme ve bilgisayar modellemelerine ait açıklama yer almaktadır. Dördüncü bölümde referans alınan deneysel ve sayısal çalışmalar hakkında detaylar anlatılmıştır. Son olarak beşinci bölümde ise bütün analiz sonuçları sunularak gerekli karşılaştırmalar ve yorumlar yapılmış, elde edilen grafikler ve tablolar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in the Diagonal Shear Test (ASTM E-519), which was used to determine the mechanical properties of masonry walls, the effect of unit element arrangement for Autoclaved Aerated Concrete (AAC) wall samples was numerically investigated. Although the relevant specification specifies at least the test sample sizes, no information is given about the brick arrangement in the sample. Considering this, the effect of joint (mortar) position change between AAC units on experimental results was investigated by keeping the building technique and unit type constant. The computer model, whose experimental data were prepared based on a reference study in the literature, was numerically verified and derived. The material properties required for the study were obtained by using the reference experimental study and the relevant international technical codes. Simplified micro-modeling technique was used in the numerical study. In this technique, the mortar thickness was neglected and taken into account with special interface elements representing inter-brick behavior. Concrete Damage Plasticity (CDP) theory was used to determine the damage status of aerated concrete. This thesis consists of five main parts. In the first part, general information about the scope of the study is given. The second part is about the literature summary. In the third part, there is an explanation of numerical modeling and computer modeling. In the fourth part, details about the experimental and numerical studies referenced are described. Finally, in the fifth part, all the analysis results were presented and the necessary comparisons and interpretations were made, and the graphs and tables obtained were evaluated.