Geçmişten günümüze peyzaj mimarlığında iz bırakanlar
Those who left their marks in landscape architecture from past to present
  1. Tez No: 826894
  2. Yazar: AHMET HÜNKAR TOPALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Doğa ve insan yüzyıllardır etkileşim halindedir. Yaşanılan bu etkileşim sonucunda doğa ile insan arasındaki ilişki farklı şekillerde ve formlarda karşımıza çıkmaktadır. Doğa insanlara her zaman ilham kaynağı oluşturmuştur. Peyzaj kavramı Fransızca kökenli bir sözcük olarak dilimize entegre edilmiştir. Peyzaj kavramının ilham kaynağını ise doğa oluşturmaktadır. Peyzaj kavramının oluşması ile beraber bir meslek disiplini olan peyzaj mimarlığı oluşmuştur. Geçişten günümüze kadar farklı isimlerle anılmış olan meslek disiplini ilk olarak bahçıvanlık ile oluşmuş daha sonra bahçe düzenleme ve bahçe mimarisi olarak anılmış günümüzde ise peyzaj mimarlığı olarak bilinmektedir. Peyzaj mimarlığı yaşanılan dönemin yansıtılmasında o döneme ait olan bilgilerin elde edilmesindeki en önemli araçlardan birisidir. Peyzaj tasarımları dönemlerinin etkilerini üzerinde taşımaktadır. Geçmişten günümüze kadar farklı akımlar ve farklı tasarımlar ile dünya üzerinde pek çok tasarım yapılmıştır. Yapılan bu tasarımlar ise peyzaj mimarları tarafından oluşturulmuştur. Peyzaj mimarları dönemlerini ve eğitimlerini gelecek yıllara aktarabilen en önemli mesleklerdendir. Bu çalışma kapsamında geçmişten günümüze kadar yaşamış olan ve eserleri ile iz bırakmış olan peyzaj mimarlarının her birine kimlik kartı oluşturulmuştur. Kimlik kartı içeriği olarak peyzaj mimarlarının kişisel bilgileri, eğitim dönemleri, meslek hayatları, sonraki hayatları ve en önemli eseri bulunmaktadır. Kimlik kartı oluşturulmasının amacı ise peyzaj mimarlarının tanınmasını ve onlar ile ilgili bilgileri okuyuculara daha rahat şekilde aktarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Nature and man have been interacting for centuries. As a result of this interaction, the relationship between nature and man appears Decently in different ways and forms. Nature has always been a source of inspiration for people. The concept of landscape is integrated into our language as a word of French origin. The source of inspiration for the concept of landscape is nature. With the formation of the concept of landscape, landscape architecture, which is a professional discipline, was formed. The professional discipline, which has been referred to by different names from the transition to the present, was first formed with gardening, then it was referred to as garden arrangement and garden architecture, and today it is known as landscape architecture. Landscape architecture is one of the most important tools for obtaining information belonging to that period in reflecting the lived period. Landscape designs carry the effects of their periods on them. Many designs have been made in the world with different movements and different designs from the past to the present. These designs were created by landscape architects. Landscape architects are one of the most important professions that can transfer their periods and education to the next years. Within the scope of this study, an identity card has been created for each of the landscape architects who have lived from the past to the present and have left their mark with their works. As the content of the identity card, there are personal information of landscape architects, educational periods, professional lives, later lives and the most important works. The purpose of creating an identity card is to recognize landscape architects and to transfer information about them to readers in a more convenient way.