Yanal tokmaklama yöntemi ile zemin iyileştirme
Soil improvement with a lateral tamping method
  1. Tez No: 827149
  2. Yazar: MUHAMMED SEFA UCUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK EVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yetersiz taşıma kapasitesi, aşırı oturma davranışı ve sıvılaşma potansiyeli gibi sorunların gözlendiği zeminlerde iyileştirme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Zeminin mekanik ve geoteknik parametrelerinin iyileştirilmesi için çeşitli zemin iyileştirme yöntemleri kullanılmaktadır. Tez kapsamında mekanik iyileştirme yöntemlerine alternatif olması planlanan özgün yanal tokmaklama yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem, standart bir sondaj kuyusuna iletilen prop sayesinde yanal doğrultuda zemin sıkılığının artırılması prensibine dayanmaktadır. Çalışmada öncelikle seçilen kötü derecelenmiş kum zeminin (SP) özellikleri belirlenmiştir. Sonrasında eksantrik krank mili, merkezi dağıtıcı, kanat bağlantı elemanları, tokmaklama kanadı, ana iskelet, delici uç ve koruyucu kumaştan oluşan probun farklı tasarımları yapılmış, üç boyutlu yazıcıdan prototip çıktısı alınmış ve çelikten mamul üretim gerçekleştirilmiştir. rölatif sıkılığın ve uygulama aralığının etkisini belirmek amacıyla küp deney hücresi içerisinde büyük ölçekli deneysel çalışmalar yapılmıştır. Üç farklı rölatif sıkılık değerindeki kumlu zeminde, merkezden merkeze delgi çapının 3, 4 ve 5 katı aralıklarla iyileştirme yapıldıktan sonra, büyük ölçekli plaka yükleme deneyleri ve kum konisi deneyleri gerçekleştirilmiştir. Yanal tokmaklama neticesinde iyileştirme öncesine kıyasla %30 seviyesine ulaşan rölatif sıkılık artışı sağlanmasının yanı sıra taşıma kapasitesi açısından 6 kata varan artış elde edilmiştir. Son olarak arazide çalışabilirliğinin test edilmesi amacıyla eksantrik tokmaklama probu, sondaj makinesine adapte edilmiş ve deneme kuyuları açılmıştır. Sonuç olarak; özgün, uygulaması kolay, hızlı ve çevre dostu mekanik bir zemin iyileştirme yöntemi tüm detayları ile ortaya konmuş ve literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil improvement methods are required in soil where problems such as low bearing capacity, excessive settlement and liquefaction potential. Several soil improvement methods are used to improve geotechnical parameters of soil. Within this thesis, a novel lateral tamping method was presented as an alternative to mechanical improvement methods. The method is based on the principle of increasing soil density in lateral direction via a probe which pushed into standard borehole. The tamping probe converts the cyclic motion into tamping action along the lateral direction with the help of crankshaft. In this study, firstly, the properties of poorly graded sandy soil (SP) were determined, and various designs of the probe consisting of eccentric crankshaft, central distributor and other components were made, a prototype was printed out from a three-dimensional printer and steel products were produced. Large-scaled experimental studies were conducted in a cube-shaped test-cell to determine the effect of relative density and application spacing. After improvement at intervals of 3, 4 and 5 times the diameter of probe, the large-scaled plate loading tests and sand cone tests were performed on sandy soils with three different relative density values. Due to lateral tamping with 3D intervals, 30% of increment was achieved in relative density compared to the pre-improvement cases, plus an enhancement up to 6 times regarding soil bearing capacity. Finally, test boreholes were drilled in the field after the eccentric tamping probe had been adapted to the drilling machine. Consequently, an original, easy-to-apply, and nature-friendly mechanical soil improvement method was presented.