Modernization of silk fabric obtained by traditional methods with clothing design: the example of kulp district in Diyarbakir province
Geleneksel yöntemlerle elde edilen ipek kumaşının giysitasarımları ile modernleştirilmesi: Diyarbakır ili kulp ilçesiörneği
- Tez No: 827284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Diyarbakır ili Kulp ilçesinde geleneksel yöntemler ile üretimi yapılan ipek böcekçiliği ve ipekli dokumaları konu almaktadır. Çalışmada, 1500 yıldır Anadolu' da geçim kaynağı olan ipekböcekçiliğinin tarihi, bölge ekonomisi için önemi ve üretim aşamalarının detaylarına yer verilmiştir. Tarihi süreç incelendiğinde ipeğin kullanıldığı alanların genişlediği ve sürdürülebilir olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada Türk kültüründe önemli bir yeri olan, bölgeye has ipekli dokumaları kullanarak özgün ve giysi tasarımları oluşturulmuştur. Tasarım sürecinde ipek dokumaların günümüz modasına uyarlanarak tanıtılması ve kullanılması amaçlanmıştır. Tasarımlarda ortaya çıkan çalışmaların hazırlık süreçleri ve dikim aşamaları paylaşılmıştır. Bu çalışma ile Kulp ipek kumaşına farkındalık yaratmak ve Kulp ipekçiliğinin devam etmesi hedeflenmiştir. Kaybolmaya yüz tutmuş bölgeye has ipekli dokumalarını kullanarak hazırladığım özgün kadın giysi tasarımlarının başka çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about silkworm breeding and silk weavings produced with traditional methods in Kulp district of Diyarbakir province. In this study, the history of sericulture, which has been a source of livelihood in Anatolia for 1500 years, its importance for the regional economy and the details of the production stages are given. When the historical process is examined, it has been observed that the areas where silk is used have expanded and are sustainable. In this study, original clothing designs were created using silk weavings unique to the region, which have an important place in Turkish culture. In the design process, it is aimed to introduce and use silk weavings by adapting them to today's fashion. The preparation processes and sewing stages of the works that emerged in the designs were shared. With this study, it is aimed to raise awareness about Kulp silk fabric and to continue Kulp silk production. It is aimed that the original women's clothing designs that I have prepared using silk fabrics unique to the region, which is on the verge of disappearing, will be a source for other studies.