Türk inşaat sektöründe atık üretimini etkileyen kritik risk faktörlerinin belirlenmesi
Identification of critical risk factors affecting waste generation in the Turkish construction industry
  1. Tez No: 827299
  2. Yazar: MUSTAFA ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnşaat sektörü, dünya genelinde atık üretiminin önemli bir kısmından sorumludur. Atık, su ve hava kirliliği, toprağın bozulması, doğal kaynakların aşırı tüketimi gibi çevresel etkilerinin yanı sıra inşaat projelerine ekonomik açıdan da yük ge-tirmektedir. Hal böyle olunca sürdürülebilir atık yönetimi yaklaşımları araştırma-cılar arasında popüler bir konu haline gelmiştir. Ancak, atık oluşumunun değiş-kenliğine katkıda bulunabilecek birçok risk kaynağı olmasına rağmen, inşaat atık-larının yönetimine risk temelli bir bakış açısının geliştirilmesine yönelik çalışma-lar istenilen düzeyde değildir. Dolayısıyla bu tezin amacı kritik inşaat atığı olu-şumu risk faktörlerini belirlemektir. Bu amaçla Türk inşaat sektöründen 104 katı-lımcıyla bir anket çalışması yapılmıştır. 7 ana kategori altında belirlenen 30 risk faktörü, katılımcılar tarafından olasılıkları ve etkileri 5'li Likert ölçeğinde değer-lendirilerek önceliklendirilmiştir. Buna göre, (1) atık yönetim planının olmaması, (2) kontrol ve denetim eksikliği, (3) uygunsuz malzeme depolaması, (4) tasarım değişiklikleri, (5) yasal yükümlülüklerin bulunmaması (atık yönetimi ile ilgili), (6) başarısız planlama ve zaman yönetimi, (7) kötü işçilik, (8) kalifiye olmayan işçiler, (9) yeniden yapım ve (10) çalışanların kötü tutumları, inşaat atığı oluşu-munda en kritik 10 risk faktörü olarak belirlenmiştir. Araştırma bulgularına daya-narak inşaat projelerinde atıkların daha etkin yönetilmesi için bazı önlem ve stra-tejiler önerilmiştir. Bu araştırmanın, mevcut bilgi birikimini zenginleştirerek ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik ederek Türk inşaat sektörüne katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is responsible for a significant portion of waste genera-tion worldwide. Apart from its environmental impacts, such as water and air pol-lution, soil degradation, and overconsumption of natural resources, waste also burdens construction projects economically. As such, sustainable waste manage-ment approaches have become a popular topic among researchers. However, stud-ies towards developing a risk-based perspective on construction waste manage-ment are not at the desired level though there are many risk sources that may con-tribute to the variability of waste generation. Thus, the aim of this thesis is to identify critical construction waste generation risk factors. For this purpose, a survey study was conducted with 104 participants from the Turkish construction industry. 30 risk factors identified under 7 main categories were prioritized by the participants by assessing their probabilities and impacts on a 5-point Likert scale. Accordingly, (1) absence of waste management plan, (2) lack of control and su-pervision, (3) inappropriate material storage, (4) design changes, (5) absence of legal obligations (related to waste management), (6) unsuccessful planning and scheduling, (7) poor workmanship, (8) incompetent workers, (9) rework, and (10) poor attitudes of employees were determined as the most critical 10 risk factors for construction waste generation. Based on the research findings, some measures and strategies were proposed to manage waste in construction projects more ef-fectively. This research is expected to contribute to the Turkish construction in-dustry by enriching the existing body of knowledge and promoting sustainable practices.