Suriye İç Savaşı'nın Türkiye'nin dış politikasına ve güvenlik stratejilerine etkileri
The effects of the Syrian Civil War on Türkiye's foreign policy and security strategies
  1. Tez No: 827762
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TOSLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL GÜDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İç savaşta on ikinci yılını tamamlayan Suriye, etki ettiği yerel ve bölgesel dinamiklerle birlikte, birçok devletin ilişkilerinin yeniden yorumlanmasında en önemli faktörlerden biri olmuştur. Suriye ile 877 km kara sınırına sahip olan Türkiye, iç savaş nedeniyle dış politikada ve güvenlik alanında çok boyutlu etkilere maruz kalmıştır. Bu çalışmada temel olarak Suriye'de devam eden iç savaşın Türkiye'nin dış politikasını ve güvenlik stratejilerini nasıl etkilediği ve söz konusu politika ve stratejilerde ne tür bir değişim yaşandığı ele alınmıştır. Türkiye, iç savaş sürecinde bölgesel ve küresel güçlerin etkisiyle maruz kaldığı güvenlik tehditleri sebebiyle sıfır sorun politikasından askeri aktivizmi esas alan stratejiye geçiş yapmıştır. Türkiye, sınır ötesinde yaptığı operasyonlarda gelişen askeri kapasitesi ve savunma sanayiinin katkısıyla başarılı olmuş, edindiği tecrübeyle bölgesel etki alanını genişleterek uzun dönemli güvenlik stratejileri izleyecek güce kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
Having completed its twelfth year in the civil war, Syria, together with the local and regional dynamics it influenced, has been one of the most important factors in reinterpreting the relations of many states. Having a land border of 877 km with Syria, Türkiye has been exposed to multidimensional effects in foreign policy and security due to the civil war. In this study, it is mainly discussed how the ongoing civil war in Syria affected Türkiye's foreign policy and security strategies and what kind of change was experienced in these policies and strategies. Due to the security threats it has been exposed to under the influence of regional and global powers during the civil war, Türkiye has switched from a zero-problem policy to a strategy based on military activism. Türkiye has been successful in its cross-border operations thanks to its developing military capacity and the contribution of the defense industry, and has gained the strength to follow long-term security strategies by expanding its regional sphere of influence with the experience it has gained.