Sol-jel yöntemi ile Zn katkılı SiO2 kaplamanın yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of surface properties of Zn doped SiO2 coating by sol-gel process
  1. Tez No: 827764
  2. Yazar: İKBAL YAREN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Sol-Jel yöntemi ile farklı miktarlarda Zn katkılı SiO2 kaplamanın düzcam ve solar cam yüzey özelliklerine etkisi incelenecektir. Öncelikle Sol-Jel yöntemiyle TEOS, HMDS, Etanol kimyasalları belirli oranlarda 450 rpm'de manyetik karıştırıcıda karıştırılarak kaplama çözeltisi hazırlanmıştır. Bu çözelti 6 eşit parçaya bölünerek katkısız, %0,1 Zn katkılı, %0,2 Zn katkılı, %0,3 Zn katkılı, %0,4 Zn katkılı ve %0,5 Zn katkılı olmak üzere karıştırma işlemine devam edilip 6 farklı kaplama çözeltisi elde edilmiştir. Elde edilen çözeltiler kullanılarak solar cam ve düzcam yüzeylerine 30 cm mesafeden sprey tabancası kullanılarak püskürtme yöntemi ile kaplama işlemi yapılmıştır. Kaplanan camlar 60oC sıcaklıkta ısıl işleme tabii tutulmuş ve sonrasında temas açısı analizi, FT-IR, ışık geçirgenlik analizi, kesit görüntüsü, renk ölçüm analizi, parlaklık ölçüm analizlerine tabii tutulmuşlardır. Elde edilen sonuçlar incelenerek Zn katkısı ile cam tipinin yüzey karakteristiğine etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different amounts of Zn-doped SiO2 coating on the surface properties of flat glass and solar glass will be examined by Sol-Gel method. Firstly, the coating solution was prepared by mixing TEOS, HMDS, Ethanol chemicals at certain rates at 450 rpm in a magnetic stirrer with the Sol-Gel method. This solution was divided into 6 equal parts and the mixing process was continued as 6 different additives as undoped, 0.1% Zn added, 0.2% Zn added, 0.3% Zn added, 0.4% Zn added and 0.5% Zn added. coating solution was obtained. Using the solutions obtained, the coating process was carried out by spraying using a spray gun from a distance of 30 cm on the solar glass and flat glass surfaces. The coated glasses were heat treated at 60oC and then subjected to contact angle analysis, FT-IR, light transmittance analysis, cross-sectional image, color measurement analysis, gloss measurement analysis. The results obtained were examined and the effect of the Zn additive and the glass type on the surface characteristics was observed.