Türkiye de uygulanan COVID 19 aşılarının yan etkileri hakkında sosyal medya üzerinden toplumsal duygu analizi
Communal sentiment analysis through social media on the side effects of COVID-19 vaccines applied in Turkey
  1. Tez No: 827849
  2. Yazar: HATİCE GÜLCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Covid-19 ile mücadele için geliştirilen aşılar Türkiye de sosyal medyada çokça konu olmuştur. Ülkemizde Covid-19 salgınına karşı BioNTech ve Sinovac aşıları kullanılmıştır. İki tür aşının kullanılması fikir ayrılığına sebep olmuştur. Toplumun sosyal medya üzerinden düşüncelerini paylaşmasıyla birlikte bu paylaşımları kitleleri olumlu ya da olumsuz olarak etkilemiştir. Covid-19 salgınına karşı aşılanma süreci tamamlandıktan sonra halk sağlığında yaşanan olumsuzluklar toplumun bir kısmı tarafından Covid-19 salgınına karşı geliştirilen ve kullanılan BioNTech ve Sinovac aşılarının sebebiyet olduğu düşünülmektedir. Bu konuda Twitter da insanlar aşıların yan etkilerinin var olup olmadığı hakkında birçok görüşte bulunmuşlardır. Bu çalışmadaki amaç, Twitter verileri kullanılarak Türkiye'de Covid-19 salgınına karşı kullanılan aşıların, aşılanma sürecinin ardından aşılar hakkındaki olumlu ya da olumsuz duygularını analiz etmektir. Duygu analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz için Python programı kullanılarak, Makine Öğrenmesi yöntemlerinden Destek Vektör Makineleri sınıflandırma algoritması kullanılmıştır. Veriler pozitif, negatif ve nötr olarak sınıflandırılmıştır. N-Gram yöntemi kullanılarak veri seti içerisinde en çok kullanılan kelime grupları tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre aşılar hakkındaki düşünceler tespit edilmiştir. Aşılar hakkında daha çok olumsuz düşünceler mevcuttur. İkili kelime grup frekanslarını dikkate alındığında en çok yan etkileri hakkında fikirlerin beyan edildiği gözlemlenmiştir. Yan etkileri hakkında kalp krizi, pıhtı, kanser aşısı, kanser, aşı karşıtlığı konularında düşüncelerinde daha eğilimde olduğu çıkan sonuçlara göre tespit edilmiştir. Sinovac aşısıyla ilgili tartışmalarda daha dengeli bir duygusal eğilim olduğunu göstermektedir. Yan etkileri, kalp krizi ve aşı karşıtlığı kelimelerinden BioNTech aşısına göre daha az bahsedildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
COVID-19 vaccines have been a significant topic of discussion on social media platforms in Turkey. The country has utilized the BioNTech and Sinovac vaccines in the fight against the COVID-19 pandemic, which has resulted in differing opinions. The expression of public sentiment on social media has had both positive and negative impacts on different segments of society. Following the completion of the vaccination process, some individuals attribute adverse health effects to the BioNTech and Sinovac vaccines. Twitter has served as a platform for people to share their views on the existence of vaccine side effects. This study aims to analyze the post-vaccination sentiments towards the BioNTech and Sinovac vaccines in Turkey using Twitter data. Sentiment analysis method was used. For analysis, the Support Vector Machines classification algorithm, one of the Machine Learning methods, was used by using the Python program. Data were classified as positive, negative and neutral. Using the N-Gram method, the most used word groups in the data set were determined. According to the results of the analysis, opinions about vaccines were determined. Negative sentiments were more prevalent among the public regarding both vaccines. Analysis of word frequencies highlighted the significant focus on vaccine side effects, with terms such as heart attack, cancer, flu, and mild recovery frequently mentioned.