Urban recreation areas in terms of resilience to climate change: The case of Hunter's Point South Park, New York city
İklim değişikliğine karşı dayanıklılık açısından kentsel rekreasyon alanları: Hunter's Point South park örneği, New York
  1. Tez No: 828142
  2. Yazar: NUR SİMAİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ KORGAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İklim değişikliğinin neden olduğu doğal afetler şehirleri ve kent sakinlerini ciddi şekilde etkilemektedir. Hızlı kentleşme, sera gazı etkisi ve yetersiz altyapıyla birlikte kalabalık ve bitki örtüsünden yoksun kentsel alanlara yol açmıştır. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), 40 yılı aşkın süredir iklim değişikliğinin çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmektedir. Ne yazık ki, sonuçlar, beklenenin çok gereisinde kalmakla beraber iyileştirme çalışmalarına da ihtşyaç duymaktadır. Her yıl milyonlarca kişi iklim değişikliğinden kaynaklanan olaylardan doğrudan veya dolaylı olarak etkileniyor. Öte yandan iklim değişikliğinin zararlı yan etkilerinin yanında bir de yeni bir kavram ortaya çıkmaktadır: dayanıklılık. Dayanıklılık, iklimle ilgili felaketlere yönelik kentsel tasarımda çok önemli olan aksaklıklara dayanma ve toparlanma yeteneğidir. İklime dirençli kentsel gelişim, yerel yönetimi, topluluk katılımını ve fiziksel, sosyal ve ekonomik hususların entegrasyonunu vurgular. Bu tez çalışması, New York Long Island City'deki Hunter's Point South Park tasarım örneğini açıkça inceleyerek şehirlerin dayanıklılığına odaklanmaktadır. Çalışma, Sandy Kasırgası sırasında oluşturulan parkın dayanıklı tasarımını incelemeyi amaçlamaktadır. Dayanıklılığın daha iyi anlaşılması ve geliştirilmesi için tasarım değerlendirmeleri ve araştırma çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışma, her kategorideki potansiyel eylemleri araştırmaktadır. Bu nedenle değerlendirme bölümü, kentsel çalışmalar için bir dayanıklılık değerlendirmesi oluşturmaya ve araştırmacılara yardımcı olmaya odaklanmaktadır. Değerlendirme süreci kısmında, Resilience Alliance, Rockefeller Vakfı, Arup ve UN-Habitat gibi kuruluşların kaynakçaları kullanılmıştır. Dayanıklılık stratejileri hakkında fikir sahibi olmak için kaynak kullanımı, finansman, çevresel etkiler, mekansal değişiklikler, organizasyon ve paydaş katılımı gibi temel hususları kapsayan değerlendirme soruları kullanılabilir. Amaç, değerlendirme araçlarını entegre ederek belirlenen alan ve ilerisi için güncellenmiş bir dayanıklılık araç seti geliştirmektir. Bu süreç, Dayanıklılık Değerlendirme Çalışma Kitabı ve Şehir Dayanıklılık Profil Oluşturma Aracı Kılavuzundaki temel ögeleri de içeren kapsamlı bir anketin oluşturulmasını hedeflemektedir. Çalışmanın nihai amacı ise, kapsamı genişletilebilecek ve dayanıklılık çalışmaları alanındaki çeşitli alanlara uygulanabilecek, belirli bir odak alanına göre uyarlanmış ve güncellenmiş bir değerlendirme araç seti geliştirmektir. Değerlendirme çalışmalarının da vurguladığı gibi sürdürülebilir bir proje oluşturmak, baştan sona birden fazla sistemin bir araya getirilmesini gerektirmektedir. Topluluk üyelerinin, yerel otoritelerin ve doğal çevrenin katılımını sağlamak ve onların girdilerini temel kalkınma bileşenleri olarak görmek kritik öneme sahiptir. Sonuç olarak, her bir paydaşın oynayacağı önemli bir rol olduğundan, paydaşların katılımı projenin dayanıklılığını sağlamak için çok önemlidir. Çeşitli faktörlerin ve bağlantıların dikkate alınmasını içeren bir sistem düşüncesi yaklaşımı teşvik edilmektedir. Sürdürülebilirliği sağlamak için dayanıklı, az bakım gerektiren ve uyarlanabilir malzemelerin seçilmesi önemlidir. Minimum bakım gerektiren bitki türlerinin ve yeşilliklerin seçilmesi de projenin geliştirilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Bu stratejileri uygulayarak projenin amacı uzun vadeli sürdürülebilirlik, verimlilik ve dayanıklılığa ulaşmak olmalıdır. İklim değişikliğine karşı dayanıklılığı daha fazla ele almak ve kalkınma kararlarına rehberlik etmek için daha fazla saha çalışması ve araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change-induced natural disasters have severely affected cities and their residents. Rapid urbanization has led to crowded and vegetation-deprived urban areas, compounded by the greenhouse effect and inadequate infrastructure. The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) has highlighted the negative impacts of climate change on the environment and human health for over 40 years. Regrettably, the outcomes fall significantly short of what was anticipated, even to the extent of needing to be improved. Each year, millions of individuals are impacted, either directly or indirectly, by the occurrences resulting from climate change. On the other hand, as impacted by the detrimental side effects of climate change, a concept arises: resilience. Resilience is the ability to withstand and rebound from disruptions, which is crucial in urban design to address climate-related disasters. Climate-resilient urban development emphasizes local governance, community involvement, and the integration of physical, social, and economic considerations. This thesis study focuses on cities' resilience, explicitly looking at Hunter's Point South Park design case in Long Island City, New York. The study aims to examine the resilient design of the park created during Hurricane Sandy. Design assessments and research studies are conducted to comprehend better and improve resilience. This thesis explores potential actions within each category. The assessment section, therefore, focuses on creating a resilience evaluation for urban studies and aiding researchers. Several tools from organizations such as the Resilience Alliance, Rockefeller Foundation, Arup, and UN-Habitat are used in evaluation processes. In order to gain insights into resilience strategies, one can use assessment questions covering essential aspects such as resource use, funding, environmental impacts, spatial changes, organization, and stakeholder involvement. The study is aiming to develop an updated resilience toolkit for the designated area and beyond by integrating assessment tools. This process includes the creation of a comprehensive questionnaire that incorporates key elements from the Resilience Assessment Workbook and the Guide to the City Resilience Profiling Tool. The ultimate aim is to develop an updated assessment toolkit tailored to the specific area of focus, which can be expanded in scope and applied to diverse areas within the field of resilience studies. As highlighted by the assessment studies, creating a sustainable project necessitates incorporating multiple systems from beginning to end. It is critical to engage community members, local authorities, and the natural environment and view their input as essential development components. In conclusion, the involvement of stakeholders is crucial to achieving project resilience, as each stakeholder has a significant role to play. A systems thinking approach, which involves considering various factors and connections, is encouraged. Choosing durable, low-maintenance, and adaptable materials is essential to ensure sustainability. Selecting plant species and greenery that require minimal upkeep is also vital for enhancing the project. By implementing these strategies, the project's objective should be to achieve long-term sustainability, efficiency, and resilience. More field studies and research are needed to address climate change resilience further and guide development decisions.