Point cloud registration using quantileassignment
Niceliksel atama yöntemi ile nokta bulutu eşleştirme probleminin çözülmesi
  1. Tez No: 828365
  2. Yazar: ECENUR OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELEBİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nokta bulutu eşleştirme, bilgisayarlı görü alanında geniş uygulama alanları olan temel bir problemdir. Bu problem genel olarak üç kısımdan oluşur: öznitelik belirleme, tekabüliyet eşleştirme ve transformasyon belirleme. Kaynak ve hedef nokta bulutları arasındaki tekabüliyet setinin belirlenmesi ile nokta bulutu eşleştirme probleminde kullanılması için niceliksel atama problemini tanımladık ve bu problem için bir çözüm algoritması önerdik. Niceliksel atama algoritmamızla birlikte kullanmak için yaygınlıkla kullanılan farklı öznitelik tanımlama ve transformasyon belirleme yöntemlerini analiz ettik. Literatürde sıklıkla kullanılan üç boyutlu modeller ile oluşturduğumuz veri kümesini kullanarak bu yöntemlerin algoritmamızla birlikte kullanıldığındaki performansını test ettik. Önermiş olduğumuz niceliksel atama yöntemi ile birlikte kullanılabilecek en uyumlu yöntemleri tespit ettik ve yeni bir baştan-uca ikili nokta bulutu eşleştirme çatısı önerdik. Son olarak, geliştirdiğimiz çatıyı iç mekan ve dış mekan denektaşı veri kümeleri üstünde test ettik ve sonuçlarımızı literatürdeki güncel olan en iyi nokta bulutu eşleştirme yöntemleri ile karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Point cloud registration is a fundamental problem in computer vision with a wide range of applications. The problem mainly consists of three parts: feature estimation, correspondence matching and transformation estimation. We introduced the Quantile Assignment problem and proposed a solution algorithm to be used in a point cloud registration framework for establishing the correspondence set between the source and the target point clouds. We analyzed different common feature descriptors and transformation estimation methods to combine with our Quantile Assignment algorithm. The performance of these approaches together with our algorithm are tested with controlled experiments on a dataset we constructed using well-known 3D models. We detected the most suitable methods to combine with our approach and proposed a new end-to-end pairwise point cloud registration framework. Finally, we tested our framework on both indoor and outdoor benchmark datasets and compared our results with state-of-the-art point cloud registration methods in the literature.