Predictive processing during novel word learning: ERP measures of vowel harmony
Yeni kelime öğrenimi sırasında tahmine dayalı işleme: Ünlü uyumu olaya ilişkin potansiyelleri
- Tez No: 828415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu proje Türkçe ünlü uyumunun (TÜU) durumlar arası kelime öğrenimi (DAKÖ) ile çok heceli kelime öğrenimi üzerindeki etkisini incelemektedir. DAKÖ belirsiz koşullarda kelime - referans çiftlerini istatistiksel olarak izlemelerini gerektiren bir örtük öğrenme paradigmasıdır. Literatürde DAKÖ ile kelimeler arası farkları inceleyen birçok çalışma olmasına rağmen, TÜU gibi sözcük içi birim özellikleri incelenmemiştir. Bu çalışma kapsamında 2 deney yapılmıştır. 1. Deney internet üzerinden yapılmış olup ana dili Türkçe olan bireyler ve ana dilinde ünlü uyumu bulunmayan bireyler arasındaki farkı incelemiştir. 2. Deney bir elektroensefalogram (EEG) deneyi olup ana dili Türkçe olan katılımcılarla N400 ve LPC olaya ilişkin potansiyellerini (OİP) incelemiştir. 1. Deneyde alıştırma ve tanıma testi aşamaları uygulanmıştır Alıştırma aşamasında katılımcılara Türkçe ünlü uyumuna hem uygun hem uymayan yeni sözde kelimeler ve referans fotoğrafları ikili olarak sunulmuştur. Tanıma testi sırasında, katılımcılardan yeni sözde kelime duyduktan sonra o kelimeye ait olan referans fotoğrafını seçmeleri istenmiştir. 1. Deney ne ünlü uyumuna göre ne de katılımcıların ana diline göre anlamlı bir sonuç bulunamamıştır.2. Deneyde öğrenme 1. Deneye ek olarak anlamsal yargılama aşaması ile ölçülmüştür. Anlamsal yargılama aşamasında katılımcılar alıştırma aşamasında duydukları kelimelerden birini ya da bir Türkçe kelime duymuşlardır ve sonrasında başka bir Türkçe kelime okumuşlardır. Katılımcılardan duydukları ve okudukları kelimenin aynı anlamsal kategoriden olup olmadıkları belirtmeleri istenmiştir. 2. Deneyde katılımcılar tanıma testinde TÜU koşulları arasında hiçbir fark olmaksızın başarılı bir öğrenme göstermişlerdir. Anlamsal yargılama aşaması sonuçları kelimelerin yeniliği (sözde kelimelere karşı gerçek kelimeler) ve TÜU koşullarına göre hem davranışsal hem de OİP ölçümlerinde farklılık göstermiştir. Spesifik olarak ünlü uyumuna uyan kelimeler farklı anlamsal kategorilerden olduğu zaman gerçek kelimelere benzer bir şekilde daha büyük genlikli N400 sinyali oluşturmuştur. Aynı kategoriden ve farklı kategoriden olan kelimeler arasındaki fark ünlü uyumuna uymayan kelimelerde görülmemiştir. Bu sonuçlar, katılımcıların ana dillerinin fonolojik kurallarının anlamsal pekiştirme üzerinde bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This project investigated the effect of Turkish vowel harmony (TVH) on the acquisition of multi-syllabic words via cross-situational word learning (CSWL). CSWL is an implicit learning paradigm requiring learners to statistically track word-referent pairs across ambiguous conditions. Although there are many studies have examined certain lexical conditions that span word boundaries, within-lexical unit characteristics, such as TVH, have not been examined. We conducted 2 experiments; Experiment 1 is an internet-based experiment with Native Turkish speakers and speakers of other languages, and Experiment 2 is an EEG experiment focusing on N400 and LPC ERPs with Native Turkish speakers. In experiment 1, participants received training and recognition test phases. During training, participants were presented with novel pseudowords, both harmonious and disharmonious for TVH, with multiple referent pictures. In the recognition test, participants heard a pseudoword and were asked to select the correct referent for it. The results of the first experiment did not show a significant difference. In experiment 2, learning was additionally measured by a semantic judgment task (SJT). In the SJT, participants were presented with either a learned pseudoword or a real Turkish word, then with another real Turkish word. Their task was to indicate whether the two presented words were from the same semantic category. The recognition test results showed high accuracy, implying successful learning, with no differences among TVH conditions. The SJT results were modulated by both the novelty of the words (pseudowords vs. real words) and the harmony conditions in both behavioral and ERP measures. Specifically, harmonious words lead to N400 responses similar to real words, with no such effect on the disharmonious words. These results suggest that the phonological rules of participants' native language had an impact on semantic consolidation.