Deneysel kolit modelinde hesperidinin olası koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible protective and therapeutic effects of hesperidin in the experimental model of colitis
  1. Tez No: 828542
  2. Yazar: ESRA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu araştırma hesperidinin asetik asit ile kolit oluşturulmuş ratlarda olası koruyucu ve tedavi edici etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, ağırlıkları 250-350 g arasında değişen toplam 28 adet dişi Wistar Albino türü dişi rat kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ratlar rastgele 4 eşit gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna gavaj ile %0.5 karboksimetil selüloz diğer gruplar ile eşit hacimde uygulanmıştır. Kolit grubuna asetik asit ile kolit oluşturulmuş ve gavaj ile %0.5 karboksimetil selüloz diğer gruplar ile eşit hacimde uygulanmıştır. Koruyucu tedavi/Pretedavi grubuna asetik asit ile kolit oluşturulmadan önce 7 gün gavaj ile 150 mg/kg/gün hesperidin ve gavaj ile %0.5 karboksimetil selüloz diğer gruplar ile eşit hacimde uygulanmış ve 7 günün sonunda asetik asit ile kolit oluşturulmuştur. Tedavi/Posttedavi grubuna asetik asit ile kolit oluşturulduktan sonra 7 gün boyunca 150 mg/kg hesperidin uygulanmıştır. Kan örneklerinden uygun örnekler ile biyokimyasal analizler, kolon dokuları üzerinde histopatolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Veri analizinde“tek yönlü varyans analizi”(one-way ANOVA) yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the possible protective and therapeutic effects of hesperidin in rats with acetic acid-induced colitis. Materials and Methods: The study was carried out using 28 female Wistar Albino female rats weighing between 250-350 g. Rats were randomly divided into 4 equal groups. 0.5% carboxymethyl cellulose was applied to the control group by gavage in equal volumes with the other groups. In the colitis group, colitis was formed with acetic acid and 0.5% carboxymethyl cellulose was applied in equal volume with the other groups by gavage. Before colitis was induced with acetic acid to the preventive treatment/pretreatment group, 150 mg/kg/day hesperidin by gavage and 0.5% carboxymethyl cellulose by gavage was applied in equal volume with the other groups, and at the end of 7 days colitis was formed with acetic acid. After colitis was induced with acetic acid, 150 mg/kg hesperidin was administered to the Treatment/Posttreatment group for 7 days. Biochemical analyzes were made with appropriate samples from blood samples and histopathological evaluations were made on colon tissues.“One-way analysis of variance”(one-way ANOVA) method was used in data analysis.