Pençe kuvveti geliştirici özel antrenman uygulamalarının 13-17 yaş erkek güreşcilerde performansları üzerine etkileri
The effects of special training applications that improve claw strength on the performance of male wrestlers aged 13-17 years
  1. Tez No: 828888
  2. Yazar: İLKER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, pençe kuvveti geliştirici özel antrenman uygulamalarının 13 – 17 yaş aralığındaki erkek güreşçilerin performansları üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Samsun İli Kavak İlçesinde bulunan Güreş Eğitim Merkezinde eğitim gören 13 ila 17 yaş arasındaki 40 sporcu (kontrol n=20 ve deney n=20) öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubundaki sporculara yıllık antrenman planına ek olarak beş ayrı çalışmadan oluşan pençe kuvvetini geliştiren özel antrenman uygulaması (crus grip 4x15; pinch grip 4X30 saniye; suppart grip 4x30 saniye; wrist roller 4x15 ve havlu curl 4x15) düzenli olarak sekiz hafta boyunca (her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri) uygulatılmıştır. Kontrol grubu Güreş Eğitim Merkezi yıllık antrenman planına uygun olarak çalışmalarına devam etmişlerdir. Pençe Kuvvetindeki değişimin gruplara göre farklılığı Student T Test; katılımcıların yaşı, sporcu yaşı, boy, kilo ile pençe kuvveti fark değerlerinin (gelişim değerlerinin) arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile belirlenmiştir. Tüm istatistiksel hesaplamalarda SPSS 22.0 V. istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of special training applications that improve claw strength on the performance of male wrestlers between the ages of 13 and 17. Materials and Methods: The sample of the study consists of 40 athletes (control n=20 and experiment n=20) students between the ages of 13 and 17 who are studying at the Wrestling Training Center located in Kavak District of Samsun Province. In addition to the annual training plan for the athletes in the experimental group, a special training practice consisting of five separate exercises (crus grip 4x15; pinch grip 4x30 seconds; suppart grip 4x30 seconds; wrist roller 4x15 and towel curl 4x15) regularly for eight weeks (every Monday, Wednesday and Friday) were applied. The control group continued to work in accordance with the annual training plan of the Wrestling Training Center. Difference in Claw Force according to groups Student T Test; The relationship between participants' age, athlete's age, height, weight and paw strength difference values (development values) was determined by the Pearson correlation coefficient. SPSS 22.0 V. statistical package program was used in all statistical calculations.