Hasta bina sendromu ile ergonomik koşullar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between patient building syndrome and ergonomic conditions
  1. Tez No: 828902
  2. Yazar: MERVE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Günümüzde insanlar zamanlarının çoğunu kapalı ortamlarda geçirmektedir. Kapalı ortamlarda geçirilen bu süre sağlığı tehdit ederek belli semptomların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bina kaynaklı olan bu hastalıklar Hasta Bina Sendromu olarak adlandırılır. Bu çalışmanın amacı, binaların ergonomik koşulları ile hasta bina sendromu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ordu ilinde bir hastanede ve Giresun ilinde bir huzurevinde 205 kişi üzerinde yapılmıştır. Araştırma verileri SPSS 26 ve SPSS AMOS 26 programında analiz edilmiş ve güvenilirlik, geçerlilik, korelasyon, t testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular ve Sonuç: Araştırmaya katılan kişilerde en sık görülen Hasta Bina Sendromu (HBS) belirtileri yorgunluk, burun tıkanıklığı, uykusuzluk -uyuklama ve baş ağrısıdır. Hasta bina sendromunun mukozal ve genel belirtileri ile ergonomik koşulların aydınlatma ve ulaşılabilirlik ile çalışma ortamı koşulları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ergonomik koşulların iyileştirilmesinin hasta bina sendromu belirtilerinin görülme sıklığını azaltacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, people spend most of their time indoors. This time spent in closed environments threatens health and causes certain symptoms to occur. These building-related diseases are called Sick Building Syndrome. The aim of this study is to examine the relationship between the ergonomic conditions of buildings and sick building syndrome. Materials and Methods: This study was conducted on 205 people in a hospital in Ordu and a nursing home in Giresun. Research data were analyzed in SPSS 26 and SPSS AMOS 26 programs and reliability, validity, correlation, t-test and ANOVA analyzes were performed. Results and Conclusion: The most common SBS symptoms among the participants in the study were fatigue, insomnia-drowsiness and headache. A significant relationship was found between the mucosal and general symptoms of sick building syndrome and ergonomic conditions, lighting and accessibility, and working environment conditions. It is predicted that improving ergonomic conditions will reduce the incidence of sick building syndrome symptoms.