Kültürel diplomasi bağlamında Ayasofya'nın Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerindeki rolü
Hagia Sophia's role in the European Union-Türkiye relations in the sense of cultural diplomacy
  1. Tez No: 829359
  2. Yazar: BEGÜM OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Journalism, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa' da Siyasal İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ayasofya, asırlardır hem dini hem de politik önemini korumuş dini bir mabet statüsündedir. 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethiyle Osmanlı Devleti'nin hakimiyetine giren Ayasofya, kilise olarak başladığı tarihi yolculuğuna cami olarak devam ederek yüzyıllarca önemli bir islam mabedi haline gelmiştir. Ayasofya'nın Hristiyanlar için olan önemi ve camiye dönüştürülmesinin ardından, Müslüman halk tarafından İstanbul'un fethinin bir sembolü haline gelmesi, yıllar boyu Ayasofya tartışmalarının devam etmesine neden olmuştur.“Ayasofya cami mi yoksa kilise mi?”tartışmaları Yunanistan ve Türkiye arasındaki siyasi sorunlar arasında sayılabilmekte ve Türkiye- Yunanistan arasındaki sorunlar, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini etkilemektedir. Bu çalışmada, kültürel diplomasi bağlamında, asırlardır önemini koruyan Ayasofya'nın bir yumuşak güç olarak kullanılmasının, Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerine nasıl bir etkisi olduğu dış basına yansımaları ile araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The Hagia Sophia features the status of a religious edifice which has maintained both its religious as well as political significance for centuries. The Hagia Sophia, which came under domination of the Ottoman Empire upon conquest of Istanbul by Sultan Mehmed the Conqueror in 1453, continued its journey in history, which it began as a church, as mosque and has become a major edifice of islam throughout the centuries. Due to the significance of the Hagia Sophia for the Christians and following its conversion into a mosque, and since it has become a symbol of the conquest of Istanbul for the muslim people, the Hagia Sophia discussions have continued over the years. The argumentation as to“Is the Hagia Sophia a mosque or a church?”may be considered as one of the political issues between Greece and Turkey, and the problems between Greece and Türkiye affect Türkiye's relationships withthe European Union. In this study, the effect of the change of status of Hagia Sophia, which has been maintaining its importance for centuries, and the effect of its being used as a soft power, on the Türkiye – European Union relations within the context of cultural diplomacy, has been analysed from the point of view of its reflections in external media. Media is one of the predominant means for the creation of perception about an event or a person.