Ratlarda siklofosfamid ile indüklenen nefrotoksisitede oksidatif stres ve böbrek hasarına karşı quercetin ve hesperidin'in etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of quercetin and hesperidin on oxidative stress and kidney damage on cyclophosphamide-induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 829368
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR, PROF. DR. SERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Histoloji ve Embriyoloji, Nutrition and Dietetics, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Siklofosfamid (CP) kemoterapide çok yaygın olarak kullanılan güçlü bir ajandır. CP'nin ciddi yan etkilerinden nefrotoksisite üzerine flavonoidlerin olumlu etkilerinin olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, ratlarda CP ile indüklenen nefrotoksisitede oksidatif stres ve böbrek hasarına karşı Quercetin (QUE) ve Hesperidin (HSP)'in olası koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneyde 36 adet Wistar cinsi erkek rat 15 gün intragastrik yöntemle QUE (100 mg/kg/gün) ve HSP (100 mg/kg/gün) takviyesi verilmiş, 15. gün tek doz (i.p.) CP (200 mg/kg/gün) uygulandıktan sonra sakrifiye edilmiştir. Uygulama süresince yem tüketim miktarları günlük olarak, vücut ağırlıkları ve açlık kan glukoz seviyesi üç defa ölçülerek kaydedilmiştir. Uygulamaların sonunda ratlardan intrakardiyak yöntemle alınan kan örneklerinden serum üre, ürik asit, kreatinin, kan üre azotu (BUN), albümin ve total protein uygun ticari kitler kullanılarak analiz edilmiştir. Deney sonunda böbrek dokusu kesitleri histopatolojik değişiklikler açısından ışık mikroskobu ile incelenmiş ve bu dokudaki süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon S-transferaz (GST) enzim aktiviteleri ile malondialdehit (MDA) düzeyleri analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphamide (CP) is a potent agent that is widely used in chemotherapy. It is thought that flavonoids may have positive effects on nephrotoxicity, one of the serious side effects of CP. In this study, it was aimed to investigate the possible protective effects of Quercetin (QUE) and Hesperidin (HSP) against oxidative stress and kidney damage in CP-induced nephrotoxicity in rats. In the experiment, 36 Wistar male rats were given QUE (100 mg/kg/day) and HSP (100 mg/kg/day) supplementation by intragastric method for 15 days. It was sacrificed after a single dose (i.p.) CP (200 mg/kg/day) was administered on the 15th day. During the application, the amount of feed consumption was recorded daily, body weights and fasting blood glucose levels were measured three times. At the end of the experiment, serum urea, uric acid, creatinine, blood urea nitrogen (BUN), albumin and total protein were measured from the blood samples taken from the rats by intracardiac method using appropriate commercial kits. When the experiment was completed, kidney tissue sections were examined with a light microscope in terms of histopathological changes, and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), glutathione S-transferase (GST) enzyme activities and malondialdehyde (MDA) levels in this tissue were examined. SPSS program was used in the statistical evaluation of the findings obtained as a result of the research.