Implementation of a low bit rate video codec
Çok düşük bit hızlı bir video codec uygulaması
  1. Tez No: 82957
  2. Yazar: ERDAL ÖRÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÇOK DÜŞÜK BİT HIZLI BİR VİDEO CODEC UYGULAMASI ÖZET Bu tez çalışmasında video konferans tarzında uygulamalar için hem donanım hem de yazılım kısmı olan bir sistem sunulmuştur. Bu sisteme uygun olan; çok düşük bit hızında bir video sıkıştırma algoritması kullanılmıştır. Donanımla ilgili olarak görüntü yakalama kartı tasarlanmıştır. Bu kart ISA veri yolunu kullanmaktadır ve standart PC'lerle uyumludur. Girişteki video sinyalinin Analog / Digital çevrimi kart üstündeki SAA7111 cipi tarafından yapılmaktadır. Görüntü çözünürlüğü QCIF standardına ( 176 x 144 piksel) göredir. Sadece luminance değerleri kullanıldığı için, görüntü 8- bit gri tonlanndadır. Ekran akış hızı saniyede 10 karedir. Sonuç olarak saniyede 10-20 Kbit/saniyelik sıkıştırma oranlarına ulaşılmıştır. Bu oranlarla da, standart modemlerin bu sistemde iletişim aracı olarak kullanılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
IV IMPLEMENTATION OF A LOW BIT RATE VIDEO CODEC ABSTRACT In this thesis, an integrated hardware and software system for video compression is presented. A very low bit rate video coding algorithm, suitable for videophone and videoconference applications is used. Also a frame grabber card is designed to capture the input video. This frame grabber is an ISA-Bus card, compatible with standard PCs. Philips SAA71 1 1 chip handles A/D conversion in the frame grabber card. Display resolution of the codec is QCIF ( 176 x 144 pixels) and image is in gray scale since only luminance values are used. Target frame rate is 10 frames / second. Bit rates between 10-20 Kbps for PSNR values 29-34 dB are achieved while maintaining low complexity and high error resilience. Standard modems ( bandwidths 28.8 - 56 Kbps) can be used as transmission medium with these bit rates.