Gebze Millet Bahçesi (Macera Parkı)'nin peyzaj tasarım kriterleri açısından irdelenmesi
Examination of Gebze National Garden (Adventure Park) in terms of landscape design criteria
- Tez No: 829639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYANUR DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Değişik büyüklük ve işlevlerdeki açık yeşil alanlar, kalitesini arttıran etmenlerden birisidir. Bu alanların bir parçası olan kent parkları, insanların yaşam kalitesini arttıran, çeşitli rekreasyon imkanları sunan ayrıca, kentin estetik ve mimari formunun güçlü bir parçası olan sosyal ortamlardır. Kentlilerin mental ve fiziksel olarak kendilerini yenilemeye, dinlendirmeye imkan sağlayan kent parklarının tasarımı ve sürdürülebilirliği çok önemlidir. Bu çalışma kapsamında, 'Eskihisar Millet Bahçesi ve Macera Parkı' yapısal ve bitkisel tasarım örneklerinin işlevsel ve estetik fonksiyonları ile olan ilişkileri irdelenerek, bu tasarım örnekleri üzerinden kişilerin algıya dayalı yorumları belirlenerek, parkın yapısal ve bitkisel tasarımının Peyzaj Mimarlığı tasarım kriterlerine uygunluğu hakkında genel bir değerlendirme yapmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; konu ile ilgili literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Daha sonra yerinde gözlem tespit verileri doğrultusunda irdelemeler yapılarak fotoğraflanmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda, parkın yapısal ve bitkisel tasarımının fonksiyonel ve estetik kalitesi hakkında genel bir değerlendirme yapmak için, seçilen iki farklı uzman grubun algılanabilirlik ve peyzaj tercihlerine yönelik hazırlanan anket çalışması uygulanmıştır. Anket sonuçları farklı istatiksel yöntemlerle SPSS 22.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, bir tasarım disiplininin farklı çalışma alanlarında faaliyet gösteren kişilerinin, parkın yapısal ve bitkisel tasarımının görsel açıdan değerlendirilmesinde farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Eskihisar millet bahçesi ve macera parkının yapısal ve bitkisel tasarımının Peyzaj Mimarlığı tasarım kriterlerine uygunluğu orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Expansions and open green spaces in functions are reasons to increase security measures. Urban parks, which are a part of these structures, are social environments that increase people's life security, provide various recreational services, and are a strong part of the urban aesthetic and architectural exhibition. The design and sustainability of urban parks, which allow the citizens to renew and rest themselves mentally and physically, is very important. Within the scope of this study, by examining the course of the 'Eskihisar Millet Garden and Adventure Park' and its relations with the functional and aesthetic functioning of plant design examples, the user determines comments based on an interest on these design examples and gives a general idea about the comprehensive and plant design of the park going to Landscape Architecture design evaluation. no evaluation has been made. In accordance with this purpose; The literature on the subject has been used. Then, what was done to obtain on-site observation detection data was photographed. In order to make an overall assessment of the functional and aesthetic quality of these key points, the park's requirements, and the plant design, two different expert groups were surveyed on perceptibility and landscape preferences. The survey results were evaluated using the SPSS 22.0 package program for different statistical servers. According to the research requirements, it has been revealed that the user, targeting different work products of a discipline design, does not reveal the aims of the park and the visual appearance of the plant design. In addition, Eskihisar's millet garden and adventure park's destination and plant design achieved the Landscape Architecture design awards at a medium level.