Yersiz yurtsuzlaşma alanı olarak dijital oyunlar: The sims 4 örneği
Digital games as a space of deterritorialization: The case of the sims 4
- Tez No: 829792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yersiz yurtsuzlaşma kavramı Deleuze ve Guattari'nin modern dünyanın sistemlerine karşı özgürleşme yöntemi olarak ortaya atılmıştır. Dijital oyunların tarihsel gelişimi oyuncuların kusursuz bir düzende yeniden var olabilmelerini sağlamıştır. The Sims 4 oyunu bir yaşam simülasyonunu temsil etmektedir. Dünyanın en çok oynana oyunları arasında başarı gösteren The Sims 4 oyunculara diledikleri gibi yaşayabilecekleri alternatif bir yaşam sunmaktadır. Bu tezde The Sims 4 oynayan oyuncularla derinlemesine mülakat yapılmış ve gerçek hayatın sıkıcılığından dolayı kendisini yaşam simülasyonuyla eğlendiren oyuncuların yorumları işlenmiştir. Deleuze ve Guattari'nin yersiz yurtsuzlaşma kavramı dijital oyun evreninde yeniden yorumlanmıştır. Oyuncular The Sims 4 aracılığıyla gerçek dünyadan kopup sanal uzamda kendi hayat akışını belirlemektedir. Bu akışta oyuncunun arzularını engelleyecek hiçbir baskı bulunmamaktadır. Oyuncuların sanal uzamda bu şekilde özgürleşmesi Deleuze ve Guattari'nin yersiz yurtsuzlaşma kuramıyla örtüşmektedir. Yersiz yurtsuzlaşmış bir arzunun organsız bedene dönüşmesi kaçınılmazdır. Çağın organsız bedenleri ise kodlarla oluşturulmuş avatarlardır. The Sims 4 oyunu bu tezde başta Baudrillard'ın simülakr ve simülasyon kurmıyla, ardından Deleuze'nin yersiz yurtsuzlaşma ve organsız beden kavramlarıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“deterritorialization”proposed by Deleuze and Guattari serves as a method of liberation against the systems of the modern world. The historical development of digital games has allowed players to reemerge flawlessly within an ordered system. The Sims 4 game represents a life simulation, offering players an alternative life where they can live as they please. Being one of the most popular games in the world, The Sims 4 provides players with the opportunity to enjoy themselves through a simulation of life, as the monotony of real life can be dull. Deleuze and Guattari's concept of deterritorialization has been reinterpreted within the digital gaming universe. Through The Sims 4, players detach themselves from the real world and determine the course of their own lives within a virtual space. In this flow, there are no pressures that hinder the desires of the players. The liberation of players within this virtual space aligns with Deleuze and Guattari's theory of deterritorialization. The transformation of a deterritorialized desire into a body without organs is inevitable, and the body without organs of our time are the avatars created through codes. In this thesis, interviews were conducted in-depth with players of The Sims 4, and their comments regarding finding amusement in life simulation due to the boredom of real life were examined. The Sims 4 game is explained in this thesis through Baudrillard's theory of simulacra and simulation, followed by Deleuze's concepts of deterritorialization and body without organs