The effect of digital elevation model resolution on flood simulation: A case study of Bodrum
Dijital yükseklik modeli çözünürlüğünün sel simülasyonu üzerindeki etkisi: Bodrum örneği
- Tez No: 830202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Taşkın, kentsel alanlarda su kaynakları Mühendisliği için büyük bir sorundur. Her yıl dünya genelinde şehirlerin yollarını, binalarını ve altyapılarını zarara uğratır. Bu hidrolojik tehlike, iklimi değiştiren küresel ısınmanın etkileri nedeniyle daha da şiddetlenir ve buna bağlı olarak yağışın sıklığı, yoğunluğu ve süresi etkilenir. Literatürde, değişen iklimin hidrodinamik sel simülasyonları üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik birçok çalışma vardır. Model doğruluğundaki ana faktörlerden biri topografik bilgidir. Bu çalışma, Sel Dijital Yükseklik Modeli (DEM) çözünürlüğünün sel simülasyonları üzerindeki etkisini incelemiştir. Bodrum, neredeyse her üç yılda bir meydana gelen yoğun sel deneyimi ve çok ünlü ve çekici bir turistik destinasyon olması nedeniyle bir vaka çalışması olarak alınmıştır. Hidrodinamik Sel Modelleri, Bodrum'un şehir merkezini çevreleyen Gökçeler Havzası için farklı çözünürlükteki DEM'ler (2m, 8m, 16m, 32m ve 64m) için kurulmuştur. İki boyutlu devamlı hidrodinamik model simülasyonları HEC-RAS'ta uygulanmıştır. Simülasyonlar, 5, 10, 25 ve 50 yıllık geri dönüş süreleri için 12, 24 ve 48 saatlik süreler için gerçekleştirilmiştir. Farklı çözünürlükteki modellerin sonuçları, sel altında kalan alan, ana kanal boyunca ortalama sel hızı, ana kanal boyunca ortalama su yüzeyi yüksekliği ve hesaplama süresine göre karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, yüksek çözünürlüklü DEM için daha iyi giderken, sel altında kalan alanlar, sel derinliği ve sel hızı için 8m DEM'in ardından sel simülasyonlarının doğruluğunun dramatik bir şekilde azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Flood is a big challenge for Water Resource Engineering especially in urban areas. It damages roads, buildings, and infrastructures of cities all around the world, every year. This hydrological hazard becomes more severe due to the effects of global warming, which alter the climate and subsequently impact rainfall frequency, intensity, and duration. There are many studies in the literature to identify the impact of changing climate on hydrodynamic flood simulations. One of the main factors in model accuracy is topographic information. This study investigated the effect of Digital Elevation Model (DEM) resolution on flood simulations. Bodrum is taken as a case study, considering its intense flood experience recurring almost every three years and it's being a very famous and attractive touristic destination. Hydrodynamic Flood Models are set for Gökçeler Basin, enclosing the city center of Bodrum, for different resolution DEMs 2m, 8m, 16m, 32m, and 64m. Two-dimensional unsteady hydrodynamic model simulations are implemented in HEC-RAS. Simulations are conducted for 12, 24, and 48-hour durations, with 5, 10, 25, and 50-year return periods. Results of different resolution models are compared based on the flooded area, mean flood velocity along the main channel, average water surface elevation along the main channel, and computation time. The result shows the accuracy of flood simulations drastically decreases after 8m DEM for flooded areas, flood depth, and flood velocity while going better for high-resolution DEM.