Araç bakım istansyonları için P-Medyan Yöntemi ile yer seçimi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
Site selection for vehicle maintenance stations with P-Median Method: An application in the automotive industry
- Tez No: 830525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALİ SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tesis yeri seçimi, bir işletme için stratejik bir karar olarak öne çıkar. Bu karar, işletmenin başarısını, prestijini, karlılığını ve rekabetçi yapısını etkiler. Doğru bir yer seçimi, işletmenin başarısı ve kârlılığı için belirleyici bir faktördür. Bu nedenle, yer seçimi problemlerine analitik ve matematiksel yaklaşımlarla çözüm bulmak, işletmelerin başarısı için kritik bir adımdır. Bu çalışma, terör olaylarının yoğun olduğu bölgelerde özel sektörün zırhlı araç satışını ele almaktadır. Temel amaç, yeni bayi yerlerinin açılma gerekliliğini incelemek ve en uygun yerleri belirlemektir. Ülke iç güvenliğini korumak ve olaylara daha hızlı müdahale edebilmek önemlidir. Bu çalışmanın sonuçları, zırhlı araçlar için en uygun tesis konumlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. P-medyan matematiksel modeli, talep noktalarını kapsayarak maliyetleri en aza indirmek amacıyla kullanılmıştır. Bu yöntem, belirli bir bölgede mevcut olan hedefleri kapsayarak talep noktalarını en iyi şekilde iyileştirir. İki senaryo ele alınmıştır: Öklid mesafesi ve düzlemsel mesafe. Öklid mesafesi, kuş bakışı ölçümünü temsil ederken düzlemsel mesafe, erişilemeyen senaryoları göz önüne alır. Analitik yöntemler kullanılarak bu iki mesafe ölçüm yöntemi karşılaştırılmış ve ulaşımın mümkün olmadığı senaryolar belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, ekonomik bir şekilde herkese hizmet sunabilecek en uygun yeri belirlemektir. Otomotiv sektöründe yeni açılacak bayilerin satış ve bakım hizmetlerini uygun bir konumda sunmayı hedefler. Ayrıca, araçlardaki olası arızaları hızlı bir şekilde çözmek ve müşteri memnuniyetini artırmak da önemlidir.
Özet (Çeviri)
Facility location selection is the primary decision to create for a business. The success, prestige, profitability and possible effects of this decision. A right choice is a factor that adds up to profitability and profitability. Therefore, finding solutions to location selection problems with analytical and comprehensive solutions is a critical step for the performance of the capacity. This study deals with the sale of powerful vehicles belonging to the private sector, where information on terrorist incidents is intense. The main purpose is to understand the necessity of opening new dealer locations and to determine suitable locations. It is important to protect the country and respond to incidents faster. These results are intended to determine suitable facility locations for retrofitted vehicles. The P-median model was used to minimize costs by covering demand points. In this method, the demand points are developed in the best way by covering the target available in a certain region. Two scenarios were considered: Euclidean width and aeronautical distance. Euclidean distance represents a bird's eye view measurement, while aeronautical distance considers inaccessible scenarios. Analytical monitoring, comparison of these two distance measurement methods and scenarios where transportation is not possible were determined. The purpose of this study is to determine the most suitable place to provide service economically. It aims to provide sales and maintenance services appropriately for newly opened dealers in the automotive industry. It is also important to quickly resolve possible malfunctions in the devices and increase the customer portfolio.