Kemankeş Kara Mustafa Paşa'nın hayatı ve sadrazamlığı
Kemankeş Kara Mustafa Pasha's life and his grand viziership
- Tez No: 830606
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
XVII. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin önde gelen sadrazamlarından birisi Kemankeş Kara Mustafa Paşa'dır. Dürüst, akıllı, cesur ve dirayetli bir kişiliğe sahip olmasından dolayı IV. Murat'ın dikkatini çekti. Okuma yazma bilmemesine rağmen sahip olduğu özellikler siyasi kariyerinde hızla yükselmesini sağladı. Yeniçeri ağalığı ve kaptan-ı deryalık gibi görevlerde bulundu ve IV. Murat ile beraber Revan ve Bağdat Seferlerine katıldı. Bağdat Seferi sırasında Tayyar Mehmet Paşa'nın şehit olması üzerine IV. Murat tarafından sadrazamlığa getirildi. IV. Murat'ın ölümünden sonra tahta çıkan Sultan İbrahim, Kemankeş Kara Mustafa Paşa'yı sadaret makamında bıraktı. Sultan İbrahim'in ruh sağlığının bozuk olmasından ve devlet işleri ile gereği gibi ilgilenememesinden dolayı devlet yönetimine büyük ölçüde Kara Mustafa Paşa hâkim idi. Kemankeş Kara Mustafa Paşa, sadrazamlığı boyunca ortaya koyduğu icraat ve gerçekleştirdiği ıslahatlar sayesinde devlet işlerine yeniden düzen verdi. Malî, idarî ve askerî alanda giriştiği ıslahatlar ve sergilediği dirayetli yönetim neticesinde eski düzenini kaybetmeye başlayan devlet kurumlarına yeniden işlerlik kazandırdı. Böylelikle onun sadrazamlığı zamanında Osmanlı Devleti her alanda rahat ve huzurlu bir dönem geçirdi.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the life of Kemankeş Kara Mustafa Pasha, one of the grand viziers who served in the Ottoman Empire in the first half of the seventeenth century, and his period as grand vizier. Kemankeş Kara Mustafa Pasha was one of the most remarkable grand viziers of the Ottoman Empire in the 17th century. He attracted the attention of Murat IV because of his honest, intelligent, courageous and strong personality. Although he was illiterate, his qualities enabled him to rise rapidly in his political career. He served as Janissary Agha and Captain-at-Arms and participated in the Revan and Baghdad Expeditions with Murat IV. Upon the martyrdom of Tayyar Mehmet Pasha during the Baghdad Expedition, he was appointed as the grand vizier by Murat IV. Sultan Ibrahim, who ascended the throne after the death of Murad IV, left Kemankeş Kara Mustafa Pasha in the office of grand vizier. Due to Sultan Ibrahim's poor mental health and his inability to deal with state affairs properly, the state administration was largely dominated by Kara Mustafa Pasha. Kemankeş Kara Mustafa Pasha, one of these grand viziers, reorganized the affairs of the state thanks to his actions and reforms during his grand viziership. Thanks to the reforms he undertook in the financial, administrative and military fields, and the astute management he displayed, he restored the functionality of the state institutions that had begun to lose their former order. Thus, during his grand viziership, the Ottoman Empire had a comfortable and peaceful period in every field.