Halk oyunlarında alan araştırması Bursa İnegöl örneği
Field research in folk dances the example of Bursa İnegöl
- Tez No: 830982
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURTİŞOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA ERAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Halk oyunları, toplumun kültürel kimliğini yansıtan ve tarihin derinliklerinde oluşan yapısı, içeriği ve işlevleriyle toplumun belleğinde yer eden özgün halk bilgisi yaratmalarıdır. İnegöl' de yaşayan etnik grup sayısının fazla oluşu halk oyunlarında da çeşitliliği beraberinde getirmekle birlikte söz konusu bu oyunların ortaya çıkarılıp literatüre katılması oldukça önemlidir. İnegöl' de yaşayan etnik grup sayısının fazla olması, halk oyunlarında da çeşitliliği beraberinde getirmekle birlikte söz konusu bu oyunların ortaya çıkarılıp literatüre katılması oldukça önemlidir. Nesilden nesile aktarılmamış İnegöl yöresi halk oyunlarının ortaya çıkarılıp sergilenmesi ve literatüre katkı sağlanması amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada İnegöl' ün köyleri ziyaret edilerek sorular yöneltilmiş ve geçmişten günümüze farklı kültürlerle alışveriş ve etkileşim halinde olması Bursa'nın halk kültürüne, halk müziğine ve halk oyunlarının oluşumu ve şekillenmesinde de etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca yöredeki insanların genellikle iki ya da daha fazla kişi ile halka biçiminde oyunlar ile karşılama biçiminde oyunlar oynadığı görülmüştür. Bu bağlamda“Halk Oyunlarında Alan Araştırması İnegöl Örneği”adlı bu çalışmada, İnegöl' ün toplamda 91 köyü ziyaret edilerek kaynak kişiler ile görüşülmüş ve yöneltilen sorular neticesinde ortaya çıkan oyun ve türküler derlenerek kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk dances are to create original folk knowledge that reflects the cultural identity of society and occurs in the memory of the society with its structure, content and functions in the depths of history. Although the number of ethnic groups living in İnegöl brings with it diversity in folk dances, it is very important that these games are revealed and participating in the literature. Although there is a high number of ethnic groups living in İnegöl, it brings with it the diversity in folk dances, but it is very important that these games are revealed and participating in the literature. In this study, which was carried out in order to reveal and exhibit the folk dances of İnegöl region that has not been transferred from generation to generation and to contribute to the literature, the villages of İnegöl were visited and asked questions and to be in the form of folk music, folk music and folk dances from the past to the present day. was also seen to be effective. In addition, it has been seen that people in the region generally play games with two or more people in the form of a ring -shaped games. In this context, 91 villages of İnegöl were visited in a total of 91 villages of İnegöl and the games and folk songs that emerged as a result of the questions posed were compiled and recorded in this study.