'Buluntu Görüntü' korku filmlerinde anlatı, biçim ve gerçeklik ilişkisi
Narration, form and verisimilitude in 'Found Footage' horror movies
- Tez No: 831247
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRHAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sinemanın en eski türlerinden olan korku, sinema tarihi boyunca konu ve anlatı tekniği açısından birçok farklı tarzda seyircinin karşısına çıkmıştır. Son yıllarda korku sinemasında sıkça örnekleri sunulan ve kimi kuramcılar için bir alt türe dönüşen“buluntu görüntü korku filmleri (found footage horror)”filmin kahramanları tarafından çeşitli amaçlarla çekilmiş ham görüntülerin sonradan keşfedilerek seyirciye sunulması varsayımıyla ilerler. Bu görüntüler amatörce çekilmiş, dramaturjik bir yapıya sahip değilmiş izlenimi verir, ayrıca kurgulanmamış, ham görüntü izlenimi izleyicide farklı bir gerçekmişgibilik algısı yaratarak özdeşleşmeye katkıda bulunur. Tezde The Blair Witch Project 1999 sonrası buluntu görüntü korku filmi örneklerinden üçünün yarattığı gerçeklik algısının nasıl oluşturulduğunun, anlatı-biçim ilişkisi bağlamında David Bordwell ve Kristin Thompson'un ortaya koyduğu Neoformalist yaklaşıma uygun yöntemlerle analiz edilmesi, ayrıca bu filmlerin kendine has dilleriyle yeni bir anlatı çeşidi ortaya koyup koymadığının tespiti amaçlanmaktadır. Çalışmanın sonunda geleneksel Hollywood korku filmleriyle buluntu görüntü korku filmlerinin anlatı-biçim ilişkisi ve gerçekliğin izleniminin yaratılması konularında benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konacaktır. Bu amaçla öncelikle sinemada anlatı, Neoformalizm yaklaşımı ve yöntemleri tanımlanarak film analizlerinde nasıl kullanıldığı açıklanacak, sonrasında buluntu görüntü korku filmleri kısa tarihçeleri ile birlikte tanımlanacak ve bu filmlere benzer alttür ya da furyalardan bahsedilecektir. Sonrasında buluntu görüntü korku filmlerinin ön plana çıkan üç örneği filmi Neoformalist yaklaşımla analiz edilecek, rastlanılan bulgular değerlendirilerek sonuca varılacaktır.
Özet (Çeviri)
Horror, which is one of the oldest genres of cinema, has appeared before the audience in many different styles in terms of subject and narrative technique throughout the history of cinema.“Found footage horror films”, which are frequently presented in horror cinema in recent years and for some theorists turned into a sub-genre, proceed with the assumption that raw footage shot by the protagonists of the film for various purposes is subsequently discovered and presented to the audience. These images give the impression that they were shot amateurly and do not have a dramaturgical structure, and the unedited, raw image impression creates a different perception of reality in the viewer, contributing to identification. In the thesis, the analysis of how the perception of reality created by three of the examples of found-image horror films after The Blair Witch Project 1999 is created with the methods that are suitable with Neoformalist approach of David Bordwell and Kristin Thompson in the context of the narrative-form relationship, as well as revealing a new type of narrative with their unique language, At the end of the study, it is intended to determine the similarities and differences between traditional Hollywood horror films and found-image horror films in terms of narrative-form relationship and creating the impression of reality will be revealed. For this purpose, first of all, narrative in cinema, Neoformalism approach and methods and how it is used in film analysis will be defined, then found footage horror films will be defined together with their short history and subgenres or trends similar to these films will be mentioned. Afterwards, three prominent examples of found-image horror films will be analyzed with a neoformalist approach, and a conclusion will be reached by evaluating the findings.