Sapanca gölü çevresindeki doğal kaynakların kullanımı
Using natural resources around Sapanca lake
- Tez No: 83165
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET SAPANCA GÖLÜ ÇEVRESİNDEKİ DOĞAL KAYNAKLARIN KULLANIMI Sapanca Gölü, Marmara Bölgesinde, İzmit Körfezi'nin devamı halinde Adapazarı Ovası'na kadar uzanan bir tatlı su gölüdür. Göl, halen Adapazarı ve civarının içme ve kullanma suyunu temin etmekte olup; çevresinde bulunan ormanları, tarım alanları, av-yaban hayvanları ve doğal güzellikleri ile de pek çok değer ve işleve sahip bir yöre konumundadır. Bu çalışmada, Sapanca Gölü çevresindeki doğal kaynakları kullanan insanların, doğal kaynakların kullanımı hakkındaki düşünceleri ve doğal kaynaklardan beklentileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun için toplum 7 kategori olarak düşünülmüş ve her kategorinin düşünceleri ayrı ayrı öğrenilmek istenmiştir. Kullanıcıların doğal kaynakların kullanımındaki yaklaşımları birbirine benzer şekilde bulunmaktadır. Sapanca Gölü' nün kaliteli ve temiz içme suyu kaynağı olarak korunması, doğal güzelliklerin, av-yaban hayatı potansiyelinin, biyolojik çeşitliliğinin korunarak geliştirilmesi yönünde düşünceler belirtilmiştir. Ayrıca, yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, yıllık toplam gelir ve gelir kaynağı ile ilgili çeşitli kişisel sorular sorulmuştur. Bu kişisel özelliklerden bazıları ile göl çevresindeki doğal kaynakların kullanımı hakkındaki yanıtlar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç olarak, göl çevresindeki doğal kaynakların çok boyutlu ve bütünleşik bir havza yönetim planı çerçevesinde kullanılabilmesi için bir“Havza Yönetim Örgütünün”oluşturulması önerilmektedir. Bu örgütün de havzanın yönetimi ile ilgili asıl karar mercii olması gereklidir. T.C. YW' XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY USING NATURAL RESOURCES AROUND SAPANCA LAKE Sapanca Lake, originally an extension of İzmit Gulf towards Adapazarı, is now a fresh water lake in the Marmara Region. The lake has long been a resevoir for Adapazarı area; it also hold various functions and values as to forests surrounding it as well as wildlife and agriculture. In this study, attempt is made to ascertain the opinions and expectations around the lake about the use of the natural resources of the people who benefit from those resources. For this purpose, the community is thought in seven categories each surveyed seperately. Results indicate that all categories hold similar opinions in favor of protection of Sapanca Lake as community resevoir, protection and development of natural beaties as well as wildlife and biodiversity. Survey also consist of several personal questions regording age, gender, education, annual income and income source. Same of these personal traits correlate significantli with the answers as to the use of the natural resources, while others do not. It is concluded that a“Basin Management Association”need to be created in order to use within a unified and multi-dimensional basin management frama the natural resources arounding the lake. It is suggested that this be the principal decision-maker on managing the basin. XV