Experimental investigation of the response of buried pipelines to surficial loads
Gömülü boruların yuzeysel yüklere tepkisinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 831736
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
G ̈om ̈ul ̈u borular, modern ̧sehirlerin can damarı olarak hizmet etmekte ve bu nedenle g ̈un ̈um ̈uz toplumu i ̧cin b ̈uy ̈uk ̈onem ta ̧sımaktadır. G ̈om ̈ul ̈u oldukları i ̧cin bu tip yapılarda olu ̧san hasarları tespit etmek kolay de ̆gildir; ve onarılamaz hasarları ̈onlemek icin tasarımları ekstra dikkat gereklidir. Deformasyon genellikle a ̧sırı gerilmelerden kay- naklandı ̆gından, boruya etki eden gerilmeleri azaltmanın yollarından biri geosentetik malzemeler kullanmaktır ve g ̈om ̈ul ̈u boruların ̈uzerine yerle ̧stirilen bu malzemeler, gerilmeleri daha d ̈uzg ̈un da ̆gıtarak gerilmeleri azaltır ve zeminin y ̈uk ta ̧sıma kapasitesini arttırır. Boru gerilmelerini b ̈uy ̈ukl ̈u ̆g ̈un ̈u kontrol eden kritik parametreler; g ̈omme derinli ̆gi, zeminin ba ̆gıl sıkılı ̆gı, geosentetik tabakaların yerle ̧sim derinli ̆gi, geosentetik tabaka sayısı ve borunun malzeme ̈ozellikleridir. Bu ama ̧cla bu ̧calı ̧smada, bu parametrelerin, g ̈om ̈ul ̈u borulu ve borusuz zeminin y ̈uk ta ̧sıma kapasitesi ̈uzerindeki etkilerini g ̈ozlemlemek i ̧cin 1g'de k ̈u ̧c ̈uk ̈ol ̧cekli laboratuvar deneyleri yapılmı ̧stır. Boru gerilmelerini kaydetmek i ̧cin gerinim ̈ol ̧cerler kullanılmı ̧s ve dolgu malzemesi olarak kum kullanılmı ̧stır. Model deneylerde, temel modeli ̈onceden se ̧cilmi ̧s oturma limitine ula ̧sılana kadar y ̈uklenmi ̧stir. Oturma ve y ̈uk de ̆gerlerini ̈ol ̧cmek i ̧cin sırasıyla LVDT d ̈on ̈u ̧st ̈ur ̈uc ̈uler ve farklı tipte y ̈uk h ̈ucreleri kullanılmı ̧stır. Ayrıca, MATLAB temelli Par ̧cacık G ̈or ̈unt ̈ul ̈u Hız Ol ̧c ̈um ̈u (PGH ̈ O) yazılımı kullanılarak, yapılan deneyler sırasında, ardı ̧sık olarak ̧cekilen foto ̆graflar analiz edilerek dolgu malzemesinde ortaya ̧cıkan yer de ̆gi ̧stirmeler vekt ̈orel alanlar olarak bulunmu ̧stur. Dokuzu donatısız ve geri kalanı geogrid donatılı olmak ̈uzere, farklı bapıl sıkılıklarda toplam 26 deney yapılmı ̧stır. Bu ̧calı ̧smada yapılan deneylerin sonu ̧cları tartı ̧sılmı ̧stır.
Özet (Çeviri)
Buried pipes serve as the lifelines of modern cities and therefore have the utmost importance for today's society. Owing to their buried state, it is not easy to detect damages; therefore, extra caution in their design is required to prevent irreparable damages. As deformation is generally caused by excessive stresses, one way to reduce the imposed stresses acting on the pipe is to use geosynthetic materials, since these ma- terials reduce stresses on the pipe by distributing stresses more uniformly,at the same time increasing the bearing capacity of the soil. The critical parameters controlling the magnitude of stresses acting on the pipe are the burial depth, soil's relative density, placement depth of geosynthetic layers, the number of geosynthetic layers and material properties of the pipe. For this purpose in this study, small-scale laboratory experi- ments were conducted ın a rigid box at 1g to observe the effects of these parametes on pipe stresses and the bearing capacity of the soil with and without a buried pipe. Strain gauges were used to record the pipe stresses, and backfill material of choice was sand. In the model experiments, a model footing was loaded until a pre-selected settle- ment threshold is reached. LVDT transducers and load cells were used to measure the settlement and load values, respectively. Resulting displacements are determined by analyzing consecutive photographs of the evolving tests using MATLAB based Particle Image Velocimetry (PIV) software. A total of 26 experiments were conducted, nine without geogrid reinforcements and the rest with geogrid reinforcements, at different relative densities. Obtained results are discussed in this work.