Source localization for molecular communication via diffusion
Difüzyon ile moleküler iletişim için lokalizasyon
- Tez No: 831790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BİRKAN YILMAZ, PROF. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Moleküler iletişim, geleneksel iletişim paradigmalarının yetersiz olduğu sualtı gibi ortamlarda iletişimi sağlayabilecek, akışkan ortamlarda bilginin moleküllerle taşındığı bir iletişim paradigması türüdür. Öte yandan moleküler iletişim moleküllerin difüzyonu ile gerçekleşmesi, vericinin yerini bulma gibi problemlerin çözümünü geleneksel yöntem- lerle çözebilmemizi engeller. Özellikle verici sayısının birden fazla olduğu durumlarda çözüm daha karışık hale gelmektedir. Bu tezde anlatılan çözüm ise çoklu vericilerin ve küresel, üzerine çarpan molekülleri tamamen emen bir alıcının olduğu akışkan bir ortamda alıcıya çarpan moleküllerin koordinatlarını kullanarak vericilerin yerlerini bulacak bir çözüm önerilmiştir. Bu yer bulma çözümü için, önce çarpan moleküllerin koordinatları K-ortalama, Gauss ve Bayes karışım modelleri gibi kümeleme modelleri ile kümelenir. Kümelenen verilerin ortalama değerleri hesaplanarak her kümeye ait ilgili vericinin yönü tespit edilir. Aynı zamanda herbir kümeye ait verinin sayısı, ve moleküllerin alıcıya çarpma olasılığından yola çıkarak mesafe tespit edilir. Sonuçlar, en umut verici küme algoritmasının K-Means olduğunu göstermektedir. Lokasyonların yönünü ve mesafesini kümelenmiş verilerle hesaplayarak verici konumlarını tahmin edebiliriz.
Özet (Çeviri)
Molecular communication is a type of communication that provides communication in mediums such as underwater, where traditional communication paradigms are insufficient, and in which information is carried by molecules in fluid environments. However, the fact that the information particles in molecular communication propagates by diffusion prevents us from solving problems such as finding the location of the transmitter with traditional methods. Especially, when the number of transmitters is more than one, the solution becomes more complicated. The solution described in this thesis is to find the locations of the transmitters by employing the coordinates of the molecules hitting the receiver in a fluid environment where there are multiple transmitters and a spherical receiver that absorbs the hitting molecules completely. For this localization solution, first the coordinates of the hitting molecules are clustered with models such as Gaussian, Bayesian mixture models, and K-means. By calculating the average values of the clustered data, the direction of the corresponding transmitter is determined. At the same time, the distance is determined based on the number of data belonging to separate clusters and the probability of the particles hitting the receiver. The results show that the most promising cluster algorithm is K-Means. By calculating the direction and the distance of the locations via clustered data, we can estimate the transmitter locations.