Machine learning techniques for prediction of human age based on teeth x-ray images
Diş röntgeni görüntülerine dayalı insan yaşının tahmini için makine öğrenmesi teknikleri
  1. Tez No: 831833
  2. Yazar: ROOMA SATTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SHAHRAM TAHERI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İster yasal işlemlerde isterse arkeolojik araştırmalarda olsun, yaş tahmini, adli analizde önemli bir bileşendir. Adli odontolojideki mevcut yöntemler, tipik olarak diş röntgeni görüntülerinden ve bazen de malzeme kalıntılarından çok çeşitli morfometrik parametrelerin manuel ölçümlerine dayanmaktadır. Bu parametreler insan gelişimi sırasında belirli bir ilerlemeyi takip ederek mevcut yöntemlerin gençlerin yaşını kesin olarak tahmin etmesine izin verirken, yetişkinler ve yaşlılar için tahminin daha zor olduğu ortaya çıkıyor. Bu çalışmada, el yapımı öznitelik çıkarıcılar ve derin öğrenme gibi farklı makine öğrenimi yaklaşımlarının kronolojik yaş tahmini problemine uygulanabilirliğini araştıracağız. Sistemimizi literatürdeki panoramik diş röntgeni görüntülerinin halka açık veri kümelerinden biri üzerinde doğrulayacağız.
Özet (Çeviri)
Due to automation, the data processing may now be completed on time while retaining its integrity. Health care and medicine are hazardous professions, and even a single mistake can be fatal. Like any other machine, the human mind can wear out and make mistakes. Humans' attempts to increase their accuracy have resulted in medical practice changes brought on by advances in machine learning and artificial intelligence concepts. MATLAB is used with programming to determine an individual's age in medical research. In the forensic investigation process, gender bias is a crucial component to consider. However, further research is still needed to build an automated model based on deep learning that can identify a person's gender based on their teeth. Experimentation began by collecting a database of teeth images, divided into two groups: During training, 70% samples were used, and 30% samples were used during the testing phase. A wide range of metrics and criteria are used to assess the proposed method's efficiency for data segmentation and classification. The proposed method can correctly classify things according to the results. As a result, the proposed work is compared to similar approaches that have already been implemented. It illustrates that the recommended system led to better results.