Lise öğrencilerinde dindarlık ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma (Gaziantep Şahinbey örneği)
A research on the relationship between religion and social media addiction in high school students (Example of Gaziantep-Şahinbey)
  1. Tez No: 831858
  2. Yazar: NURSAÇ EFELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAMİT BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma ortaöğretim öğrencilerinin dindarlık ve internet kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, bilimsel araştırma yöntemlerine göre nicel bir araştırmadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde bulunan lise öğrencileri oluşturmaktadır. Bu evren içinden basit tesadüfi örneklem yoluyla belirlenen dört farklı okul türünde (Fen lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi) toplamda 312 öğrenci örneklemimizi oluşturmaktadır. Bu ilk bölümünde din, dindarlık kavramları, dindarlık tipolojileri, gelişim dönemleri ve din arasındaki ilişki, sosyal medya ile ilgili teorik kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde araştırma yöntemi, üçüncü bölümde yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgular açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between religiosity and internet use of secondary school students. This research is a quantitative research according to scientific research methods. Relational screening method was used in the research. The sample of the study consists of high school students in Şahinbey district of Gaziantep province. Our sample consists of a total of 312 students in four different school types (Science High School, Anatolian High School, Anatolian Imam Hatip High School, Vocational High School) determined by simple random sampling from this universe. In this first part, religion, concepts of religiosity, typologies of religiosity, the relationship between developmental periods and religion, and theoretical concepts related to social media are explained. In the second part, the research method and in the third part, the findings obtained as a result of the research are explained.