Effect of curing process of on dynamic properties of composite pressure vessel
Kürlenme işleminin kompozit basınçlı tankların dinamik özelliklerine etkisi
- Tez No: 831877
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Fiber takviyeli polimer kompozit malzemeler havacılık, uzay ve savunma sanayinde sıklıkla tercih edilmektedir. Çalışma şartlarında dinamik yüklere maruz kalan yapıların titreşim analizi önem taşımaktadır. Bu çalışmada fiber takviyeli polimer kompozitlerin farklı kürlenme sıcaklıklarında üretilmesi sonucunda yapının dinamik özelliklerine etkisini incelenmiştir. Çalışmaya konu olan silindirik yapılar cam elyaf ve epoksi reçine kullanılarak filament sarma tekniği ile üretilmiştir. Fiber takviyeli polimer kompozitleri oluşturan reçine ve elyaf karışımının kürlenmesi için önerilen farklı sıcaklık ve zaman değerleri vardır. Kürlenme sıcaklığı parametresi için üreticinin tavsiye ettiği sıcaklık ve zaman değerleri referans olarak kullanılmıştır. Referans sıcaklık değeri ve bu değerin altında ve üstünde olmak üzere üç farklı sıcaklık kürlenme işlemi yapılmıştır. Fiber takviyeli polimer kompozit malzemelerin üretim parametrelerinden biri olan filament açıları, yapının mühendislik özelliklerini etkiler. Bu çalışmada, farklı filament açılarının yapının dinamik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Numunelerin üretim sürecinde delaminasyon yapısal kusuru oluşturulup etkileri araştırmaya dahil edilmiştir. Doğal frekanslar, belirli bir birim darbenin yanıtı ölçülerek belirlenmiştir. Üretici firma tarafından belirlenen referans sıcaklıktan daha yüksek sıcaklıkta kürlenen ürünlerin doğal frekansının referans sıcaklıkta kürlenen numunelere göre daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber-reinforced polymer composite materials are frequently preferred in aerospace, aerospace and defense industries. Vibration analysis of structures exposed to dynamic loads under operating conditions is important. In this study, the effect of fiber-reinforced polymer composites on the dynamic properties of the structure as a result of production at different curing temperatures was investigated. The cylindrical structures that are the subject of the study were produced by filament winding technique using glass fiber and epoxy resin. There are different recommended temperature and time for the curing of the resin and fiber mixture that makes up fiber-reinforced polymer composites. For the curing temperature parameter, the manufacturer's recommended temperature and time are used as reference. Three different temperature curing processes were carried out, including the reference temperature and above and below this temperature. Filament angles, one of the production parameters of fiber-reinforced polymer composite materials, affect the engineering properties of the structure. In this study, the effect of different filament angles on the dynamic properties of the structure was investigated. Delamination structural defect was created in the production process of the samples and its effects is included in the research. Natural frequencies are determined by measuring the response of a given unit pulse. The natural frequency of the products cured at a higher temperature than the reference temperature determined by the manufacturer is lower than the samples cured at the reference temperature.