Türkiye'deki e-ticaret sitelerine yönelik memnuniyet düzeylerinin sosyal medya paylaşımlarına dayalı olarak duygu analizi yöntemi ile belirlenmesi
Determination of satisfaction levels for e-commerce sites in Turkey by sentiment analysis method based on social media postings
- Tez No: 832208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'deki e- ticaret sitelerine yönelik müşteri memnuniyet düzeylerinin sosyal medya paylaşımlarına dayalı olarak duygu analizi yöntemi ile ölçülmesidir. Bu bağlamda X aracılığıyla paylaşılan tweetlerden yararlanılmaktadır. Çalışma teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teori kısmında literatür taramaları yapılmış olup, elektronik ticaret, veri madenciliği ve duygu analizi kavramları ele alınmıştır. Araştırmada Türkiye'de en çok kullanılan dört e-ticaret sitesi belirlenmiştir. Bunlar sırasıyla Trendyol, Sahibinden, Hepsiburada ve Amazon'dur. Araştırmada veriler, belirlenen e-ticaret siteleri müşterilerinin X paylaşımlarına dayalı olarak çekilmiştir. Uygulama kısmında ise RStudio ortamında duygu analizi ile veriler analiz edilmiştir. Verilerin elde edilmesinden yapılan duygu analizine kadar tüm süreçler RStudio ortamında R yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Türkiye'deki en çok kullanılan dört e-ticaret sitesine yönelik müşterilerin memnuniyet düzeylerinin pozitif olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to measure customer satisfaction levels towards e-commerce sites in Turkey by using sentiment analysis method based on social media posts. In this context, tweets shared through X are utilized. The study consists of two parts: theory and practice. In the theory part, literature reviews were made and the concepts of electronic commerce, data mining and sentiment analysis were discussed. The research identified the four most used e-commerce sites in Turkey. These are Trendyol, Sahibinden, Hepsiburada and Amazon. In the research, the data were collected based on the X posts of the customers of the e-commerce sites. The data were analyzed with sentiment analysis in RStudio environment in the application part. All processes from data acquisition to sentiment analysis were carried out with R software in RStudio. As a result of the analysis, it was concluded that the satisfaction levels of customers towards the four most used e-commerce sites in Turkey are positive.