A guideline study for adapting and designing board games for virtual reality
Kutu oyunlarının sanal gerçeklik için uyarlanması ve tasarlanmasına yönelik bir kılavuz çalışması
- Tez No: 832340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çok eski zamanlardan beri kutu oyunları insanlık tarihinde yerini almaktadır. Gün geçtikçe gelişen teknolojilerle birlikte kutu oyunlarına daha yenilikçi ve farklı bakış açıları ortaya çıkmıştır. Bu alanda farklı deneyimler sunan en önemli gelişmelerden biride VR teknolojisidir. VR ve kutu oyunlarının birleşmesiyle birlikte oyun mekaniklerinin ve oyuncu deneyiminin yeniden düşünülmesi kutu oyunlarının zenginleşmesini ve daha heyecan verici deneyimlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Oyuncuları içine alan ve daha sürükleyici bir oyun deneyimi sunan VR teknolojisinin yanında getirdiği farklı zorluklar ve fırsatlar vardır. VR kutu oyunları için bu zorluk ve fırsatların oyun tasarımı sürecinde düşünülerek ilerlenmesi, etkileyici deneyimler oluşturabilmek için oldukça önemlidir. Bu tez kapsamında bu tasarım sürecine katkı sağlamak için bir tasarım rehberi önerilmiştir. Bu rehberde, geleneksel kutu oyunlarının sanal gerçeklik (VR) ortamına uyarlanması ve yeni VR kutu oyunlarının tasarlanması süreci ele alınmıştır. Öncelikle bu çalışma kapsamında kutu oyunları ve kutu oyunlarının gelişimi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Devamında VR gözlüklerin özellikleriyle birlikte oyun tasarımının detaylarına inilmiştir. Kutu oyunlarının VR ortamına nasıl dönüştürüleceği üzerine bir analiz sunulurken, aynı zamanda bu oyunların nasıl daha etkileyici ve etkileşimli hale getirilebileceğini de keşfetmektedir. Farklı oyun tasarım prensiplerinden yola çıkılarak oluşturulan bu rehber çalışmasında oyun mekaniği, oyuncu etkileşimi ve oyun ortamı gibi kritik başlıklara dikkat çekilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise farklı türde VR kutu oyunları sunulan bu rehber doğrultusunda analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Board games have been in the history of humankind since ancient times. With the developing technologies day by day, more innovative and different perspectives on board games have emerged. One of the most important developments that offers different experiences in this field is VR technology. The merging of VR and board games, and the rethinking of game mechanics and player experience, has led to the enrichment of board games and the emergence of more exciting experiences. There are different challenges and opportunities brought by VR technology that provides an immersive and more inclusive gaming experience for gamers. Given these challenges and opportunities in the game design process for VR board games, creating immersive experiences is critical. In this thesis, a design guide is proposed to contribute to this design process. This guide covers the process of adapting traditional board games to the virtual reality (VR) environment and designing new VR board games. First, board games and their development were thoroughly investigated within the context of this study. Following that, the specifics of the game design and the capabilities of the VR glasses were examined. This investigates how to adapt board games for virtual reality while also analyzing how to make them more participatory and interactive. Critical subjects including game mechanics, player interaction, and game environment were highlighted in this guide study, which was developed based on several game principles. In the study's last section, various VR board games were examined in accordance with this manual.