Onkoloji hastalarının acil servis başvurularına COVİD-19 pandemisinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the COVİD-19 pandemic on emergency departments of oncology patients
  1. Tez No: 832766
  2. Yazar: MERVE ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YAVUZŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ: Kanser fiziksel, sosyal, ekonomik ve ruhsal yönlerden ağır yük oluşturan ciddi bir hastalıktır. Günümüzde kansere yönelik verilen tedaviler ve bu tedavilere bağlı yaşanan yan etkiler, birçok kanser hastasının acil servisler başta olmak üzere sağlık hizmetlerinin kullanımının artmasında etkili olmuştur. 2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyada etkileri görülen COVİD-19 pandemisinin, kanser hastalarının acil servis başvuruları ile ilişkisi hakkında literatürde sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. AMAÇ: Bu çalışmada, kanser hastalarının acil servis başvurularının özellikleri ve COVİD-19 pandemisinin bu başvurular üzerine olan etkileri araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servis kliniğine 01/04/2018-01/07/2018 ve 01/04/2020-01/07/2020 tarihleri arasında başvuran ve Tıbbi Onkoloji bölümüne konsültasyon istenen, kanser tanılı 279 hasta dahil edildi. Bu hastaların hastane veri tabanı üzerindeki anamnez verileri, laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri retrospektif olarak incelendi. BULGULAR: Acil servise başvuran hastaların %62,4'ü erkekti. Hastaların yaş ortalaması 62.5±11,63 idi. COVİD-19 pandemisi döneminde (%34,6) kanserli hastaların acil servis başvurularında, COVİD-19 öncesi döneme (%65,4) göre belirgin ölçüde azalma görüldü. Acil servise başvuran hastalar en sık (%24,7) solunum sistemi semptomları ile başvurmakta idi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cancer is a serious illness that poses a significant burden in terms of physical, social, economic, and psychological aspects. The treatments provided for cancer and the associated side effects have contributed to the increased utilization of healthcare services, including emergency departments, by many cancer patients. There are limited studies in the literature regarding the relationship between the COVID-19 pandemic, which emerged in Wuhan, China in 2019 and quickly spread worldwide, and the emergency department visits of cancer patients. OBJECTIVE: In this study, aimed to investigate the characteristics of emergency department visits by cancer patients and the effects of the COVID-19 pandemic on these visits. MATERIAL AND METHOD: Our study included 279 patients diagnosed with cancer who presented to the Emergency Department clinic of Dokuz Eylül University between 01/04/2018-01/07/2018 and 01/04/2020-01/07/2020, and were consulted to the Department of Medical Oncology. The medical history, laboratory, and imaging test results of these patients were retrospectively reviewed from the hospital database. RESULTS: 62.4% of the patients who presented to the emergency department were male. The mean age of the patients was 62.5±11.63. During the COVID-19 pandemic, there was a significant decrease in emergency department visits of cancer patients (34.6%) compared to the pre-COVID-19 period (65.4%). The most common reason for patients to present to the emergency department was respiratory system symptoms (24.7%).