Angioinspect: Image processing-based coronary angiography assistant
Angioinspect: Görüntü işleme tabanlı koroner anjiyografi asistanı
  1. Tez No: 832997
  2. Yazar: MUSTAFA ALPKAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Koroner arter tıkanması veya daralması yaşayan hastalara stent yerleştirilmesi gerekmektedir. Uygun stent uzunluğunun belirlenmesi genellikle hekimin deneyimine ve sezgisine dayanmaktadır. Bu durum stentlerin gereğinden uzun veya kısa yerleştirilmesine neden olabilmektedir. Bu projenin amacı, hekimler tarafından kolay kullanılacak stent uzunluğunu hesaplayan bir yazılım geliştirmektir. Böylece stent yerleştirirken hataları en aza indirilecek ve hastaların yaşam kalitesini artacaktır. Proje, koroner arterleri işleyen görüntü işleme algoritmaları kullanarak sağlık profesyonellerinin internet bağlantısı olan her ortamda yazılıma erişim sağlamasına olanak tanımaktadır. Sağlık profesyonelinin doğru stent uzunluğunun hesaplanması için kateterin net olduğu bir bölgeyi dikdörtgen içine alması ile süreç başlamaktadır. Tıkalı bölgeyi bezier eğrileri yardımı ile seçmesi gerekmektedir. Bu eylemler sonucunda yazılım kateterin çapını referans alarak uygun stent uzunluğunu hesaplayarak önermektedir. Görüntü işleme algoritmalarımız, kullanıcıların kateter çapını ve tıkalı koroner arteri etkili bir şekilde çizmesine olanak sağlamaktadır. Görüntü içindeki tıkanmayı temsil eden piksellerin belirlenmesine olanak tanınmıştır. Bu piksel verileri görüntü işleme sırasında doğru stent uzunluğu hesaplamaları için kullanılmıştır. Sonuç olarak, geliştirilen web tabanlı yazılım, hekimlerin görsel değerlendirmelerine dayalı olarak stent uzunluğunu hesaplamak için güvenilir ve kullanıcı dostu bir ortam sunmaktadır. Projenin, stent seçimindeki hataları aza indirerek, uygulamanın koroner arter tıkanıklığı veya daralması olan hastaların tedavi sonuçlarına katkıda bulunma potansiyeli vardır.
Özet (Çeviri)
Patients with coronary artery blockage or stenosis require the placement of a stent. Determining the appropriate stent length often relies on the physician's experience and intuition. This circumstance can lead to the placement of stents that are either excessively long or short. The objective of this project is to develop software that calculates the stent length, which can be easily utilized by healthcare professionals. This way, errors during stent placement will be minimized, contributing to an improved quality of life for patients. The project facilitates access to the software for healthcare professionals in any setting with internet connectivity, utilizing image processing algorithms that analyze coronary arteries. The process begins with the healthcare professional enclosing a region with a clear catheter in a rectangle to accurately calculate the stent length. They must select the blocked region using Bezier curves. Subsequently, the software recommends the appropriate stent length by considering the catheter's diameter. Our image processing algorithms enable users to effectively outline the catheter diameter and the blocked coronary artery. Identification of pixels representing the blocked area within the image is enabled. These pixel data are utilized during image processing to calculate the correct stent length. In conclusion, the developed web-based software provides a reliable and user-friendly environment for calculating stent length based on visual assessments by physicians. The project has the potential to minimize errors in stent selection, thus contributing to the treatment outcomes of patients with coronary artery blockage or stenosis.