Comparing bat activities in numerous city parks ofAnkara Metropol by using manual detectors
Ankara Büyükşehir Merkezi'ndeki bazı parklarda yarasa aktivitelerinin hareketli dedektörler kullanılarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 833154
  2. Yazar: MOHAMMED KHALID JAMAL AL-JANABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda dünya çapında kent merkezlerinin katlanarak genişlemesi, şehirlerin içinde kalan yeşil alanların -bu tarz alanların yarasalar dahil birçok hayvan türü için güvenli ve uygun bir yaşam alanı sağladığından- korunmasına yönelik ihtiyacın da artmasına yol açmaktadır. Yarasalar genellikle binaların, ağaçlı sokakların ve ağaçlık olmayan sokakların varlığına göre kendilerini ayırma eğiliminde oldukları kentsel ortamlarda bulunur. Bu davranış özellikle kentlerin içinde yer alan yoğun bitki örtüsüne ve su varlığına sahip kent parklarında fark edilir. Kent parkları yarasa çeşitliliğinin korunması ve geliştirilmesi konusunda önemli avantajlar sağlamaktadır. Türkiye'nin başkenti Ankara'daki şehir merkezinde yer alan birçok park da başta yarasalar olmak üzere bitki, böcek, kuş, sürüngen ve memeli gibi çeşitli canlılar için uygun bir yaşam alanı, yeşil alanlar, su ve besin kaynakları sağlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin başkenti Ankara'da şehrin merkezinde yer alan ve birbirinden farklı özelliklere sahip üç kent parkında (Dikmen Vadisi, Gençlik Parkı ve Altınpark) bulunan yarasa türlerinin yıllık biyolojik döngüleri açısından varlığına, sıklığına ve komünite parametrelerine odaklanarak karşılaştırmalı biçimde kent parklarının yarasa türlerinin korunmasındaki işlevinin araştırılması amaçlanmıştır. Mayıs-Kasım 2022 dönemi boyunca, 3 parkta önceden belirlenmiş transekt hatları her 15 günde bir takip edilecek biçimde, cep telefonu ile uyumlu bir manuel dedektör kullanılarak akşam 8-11 saatleri arasında 3 saatlik yürüyüşler sırasında elde edilen yarasa ses kayıtlarının toplanıp, analiz edilmesi araştırmanın materyal-yöntem kısmını teşkil etmiştir. Araştırma sonucu 3 parkta iv kozmopolit, nadir ve/veya rastlantısal olmak üzere toplamda 9 yarasa türü kaydedilmiştir. Parklarda artan ışık, gürültü ve hareket gibi insan müdahaleleri nedeniyle yarasa aktivitesinde azalmalar görüldüğü bilinse de bu çalışmada yarasa türlerinin tür zenginliği, çeşitliliği, eşitliği, baskınlığı ve benzerliği gibi komünite parametrelerinin yanı sıra yıllık biyolojik aktiviteleri açısından da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. İstatistiksel analiz olarak tercih edilen ANOVA sonuçlarına göre, özellikle t değeri değerlendirildiğinde, tüm yarasa türleri açısından parklar arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Bu olgunun temel gerekçesi, kentsel peyzaj içindeki sığınma alanlarının azlığına atfedilebilir; bu durum, günümüzde ve öngörülebilir gelecekte kentsel ekosistemlerde yaban hayatı için uygun yaşam alanlarının daha da sınırlı seçeneklerle temsil edileceği gerçeği göz önünde tutulduğunda kent parklarının daha da fazla bir öneme sahip olacağı ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, özellikle yarasalara odaklanarak, şehir parklarının dünya çapındaki metropollerin gelişimi ve genişlemesi karşısında kentsel ekosistemlerde yaban hayatı varlığının önemine, özellikle de şehirlerdeki yaban hayvanı popülasyonlarını destekleme rollerine ışık tutmaktadır. Ek olarak, çalışma gelecekte kentsel ekolojisinin yönetimini geliştirmeye yönelik potansiyel stratejileri de ele almıştır.
Özet (Çeviri)
The exponential expansion of urban centers worldwide in recent decades has underscored the heightened need of conserving the remaining green areas inside these cities. These regions provide a secure and appropriate habitat for several animal species, including bats. Bats are often found in urban environments, where they tend to segregate themselves based on the presence of buildings, forested streets, and non-wooded streets. This behavior is particularly noticeable in heavily vegetated urban parks situated inside the city. Urban parks provide significant advantages for the preservation and enhancement of bat variety. The three urban parks in the capital city of Ankara, Turkey (DikmenVadisi Park, Genclik Park, and Altinpark Park) provide a suitable habitat, green areas, trees, water, and food sources for a variety of living organisms, particularly bats. The study aimed to survey and document bat species in urban parks in Ankara City, Turkey, focusing on their existence, frequency, and community features. The research was conducted between May and November 2022, observing bat populations and frequencies using manual detectors. The parks, with their unique characteristics, were compared to natural habitats. The study aimed to investigate the function of urban parks in preserving bat species. The research found nine bat species acquired in parks, including cosmopolitan and other adaptable species. The parks show a decrease in bat activity due to human interventions like increased light, noise, and movement. However, no statistically significant difference was observed in community metrics such as species richness, variety, evenness, dominance, similarity, and yearly biological activity of bat species. The statistical analysis and linear hypothesis revealed ii no noticeable difference among parks in relation to all bat species, particularly when evaluating the t value. The primary rationale for this phenomenon may be attributed to the scarcity of refuge sites inside the urban landscape, which has significance in the present and foreseeable future, hence limiting options for animals.This research sheds light on the significance of urban parks in the development and expansion of metropolises worldwide, particularly in relation to their role in supporting animal populations inside cities, with a specific focus on bats. Additionally, the study explores potential strategies for enhancing the management of urban ecology in cities.