Samsun Tersakan Çayı'ndan yakalanan altı balık türünün otolit morfometrisi ve şekil analizi
Otolith morphometry and shape analysis of six fish species caught from Tersakan stream in Samsun province
- Tez No: 833302
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Otolit morfolojisinin türe özgü olduğu bilindiğinden, bu yapılar uzun zamandır balık tanımlama ve ayrımı için kullanışlı araçlar olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Samsun ili (Türkiye) Tersakan Çayı'ndan elde edilen altı Cypriniform balık türünün (Barbus tauricus, Capoeta tinca, Abramis brama, Alburnoides kurui, Scardinius erythrophthalmus ve Squalius cephalus) lagenar (asteriskus) ve utrikular (lapillus) otolit morfolojisi taramalı elektron mikroskobu görüntülerine dayanarak tanımlanmıştır. Ayrıca otolit şeklindeki türler-arası farklılıklar şekil indeksleri, eliptik Fourier katsayıları ve dalgacık dönüşümü ile değerlendirilmiştir. Otolitlerin morfolojik analizi, lapillusların asteriskuslara göre daha fazla türe özgü tanısal karaktere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Tür ayrımında otolit şekil analizinin morfometrik analizden daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, en yüksek sınıflandırma başarısı %90.6 ile lapillus otolitlerine uygulanan dalgacık dönüşümü tekniğinde elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, otolit şeklinin türe özgü olduğunu doğrulayarak, Cypriniform balık türlerinin ayrımı için otolit morfolojisinin kullanışlılığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Because otolith morphology is known to be species-specific, these structures have long been considered useful tools for fish identification and discrimination. In this study, lagenar (asteriscus) and utricular (lapillus) otolith morphology of six Cypriniform fish species (Barbus tauricus, Capoeta tinca, Abramis brama, Alburnoides kurui, Scardinius erythrophthalmus and Squalius cephalus) obtained from Tersakan Stream in Samsun province (Türkiye) were described based on scanning electron microscopy images. In addition, interspecies differences in otolith shape were evaluated with shape indices, elliptic Fourier coefficients and wavelet transform. Morphological analysis of otoliths revealed that lapilli have more species-specific diagnostic characters than asterisci. Otolith shape analysis was found to be more effective than morphometric analysis in species discrimination. However, the highest classification success was achieved in the wavelet transform technique applied to lapillus otoliths with 90.6%. The results of this study suggest the usefulness of otolith morphology for differentiation of Cypriniform fish species, confirming that the otolith shape is species-specific.