Investigations the effect of slot on scour depth reductions around bridge piers
Köprü ayakları çevresindeki oyulma derinliğinin azaltılmasında yarık etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 833521
  2. Yazar: OBADA RAKIA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Köprü ayağı temelleri etrafındaki malzemenin aşınarak köprünün çökmesine yol açması, hem ekonomik kayıplara neden olan hem de insan yaşamını tehlikeye atan önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Araştırmacılar aktif olarak bu olayları incelemekte ve köprü ayaklarının etrafındaki oyulmanın etkilerini azaltmak için etkili önlemler aramaktadır. Bu çalışma, Flow 3D yazılımını kullanarak oyulma derinliğini azaltmak için bir karşı önlem olarak köprü ayağına yarık eklemenin etkisini araştırmaya odaklanmaktadır. Köprü ayaklarına yönelik oyulma azaltma çözümleri genel olarak akışı değiştiren karşı önlemler ve yatak zırhlama karşı önlemleri olarak kategorize edilebilir. Akışı değiştiren karşı önlemler, at nalı girdap oyulmasına ana katkıda bulunan aşağı akışı ve at nalı girdabını zayıflatmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, özellikle köprü ayağı boyunca uygulanan farklı yarık şekillerinin karşı önlem yöntemleri olarak etkinliğini incelemektedir. Bu çalışma, farklı yarık konfigürasyonları ile yerel oyulma derinliğinde elde edilen azalmayı değerlendirmektedir. Çeşitli yarık modellerinin karşılaştırılmasından elde edilen sonuçlar, referans modele kıyasla oluşan yerel oyulmadaki azalma yüzdesini belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
The scouring of sediments around bridge foundations leading to collapses remains a significant problem, causing both economic losses and risking human lives. The scouring of sediments around bridge foundations leading to collapses is the Morandi Bridge in Genoa, Italy. In August 2018, the bridge suffered a catastrophic failure due to severe scouring of its foundations caused by heavy rainfall. Researchers have been actively studying these phenomena and seeking effective measures to mitigate the impacts of scour around bridge elements. This study focuses on investigating the impact of incorporating slot through the bridge pier as a countermeasure to reduce scour depth using the Flow 3D software. Scour reduction solutions for bridge piers can be broadly categorized into flow-altering countermeasures and bed-armoring countermeasures. Flow-altering countermeasures aim to weaken the down-flow and horseshoe vortex, which are the main contributors to pier scour. This study specifically examines the effectiveness of different slot shapes introduced through the bridge pier as countermeasure methods. By employing various models and a reference model, the study evaluates the reduction in local scour depth achieved by the different slot configurations. The results obtained from comparing the various models will determine the optimal percentage of local scour reduction achievable using the proposed countermeasure methods.