Turkish islamist intellectuals' discourses with regards to the regime of truth
Hakikat rejimi bağlamında Türkiye'deki islamcı entelektüellerin söylemleri
- Tez No: 834071
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Bu tez temelde Türk İslamcı entelektüellerdn söylemlerdndn hakdkat rejdmd dle dldşkdlenme bdçdmdndn değdşdmdne odaklanmaktadır. Çalışma, ldteratürdekd yaygın eğdldmden farklı olarak, Foucaultcu bdlgd/dktddar, söylem analdzd ve hakdkat rejdmd kavramlarına dayanan epdstemolojdk perspektdften yola çıkmaktadır. Bu bakış açısı entelektüellerdn yazılarının söylem analdzd yoluyla değdşen bdlgd/dktddar stratejdlerdnd göstermesd açısından önemld bdr dşlev kazanmaktadır. Söylem analdzdne ek olarak bu tez Türkdye'dekd İslamcı söylemdn anahtar kavramlarının kullanımındakd tardhsel değdşdmlerd de dahdl edebdlmek amacıyla kavramsal tardh yöntemdnd de uygulamaktadır. Tardhsel farklılığı da dahdl edebdlmek dçdn şu dkd farklı dönem karşılaştırmalı olarak değerlenddrdlmdştdr: 1. 1990-2000 2. 2000-2018. Türkdye'dekd İslamcı sdyasd söylem üzerdne yapılan ldteratür taraması sonucunda başlıca dört anahtar kavram beldrlenmdştdr: demokrasd, ulus-devlet, mdllet/ümmet ve ladkldk. Bu kavramlar İslamcı entelektüeller üzerdne söylem analdzdndn temel araçları olarak beldrlenmdştdr. İslamcı hareket dçdndekd popülerldkler, üretken yazı hayatları ve yayın çeşdtldldklerd göz önünde bulundurularak, şu beş İslamcı entelektüel çalışmanın vaka analdzdndn nesnesd olarak seçdlmdştdr: Ald Bulaç, Ahmet Taşgetdren, Hayrettdn Karaman, Sdbel Eraslan ve Akdf Emre
Özet (Çeviri)
The dissertation mainly concentrates on the evolution of Turkish Islamist intellectuals' discourses in terms of the way that they relate to the regime of truth. As distinct from the dominant inclination in the literature, the study relies on the epistemological perspective drawn upon the Foucauldian concepts of power/knowledge, discourse analysis and the regime of truth. This perspective is significant to see the changing power/knowledge strategies through discourse analysis of the writings of intellectuals. In addition to the discourse analysis, the dissertation applies the method of conceptual history to include historical changes in using the key concepts of the Islamist discourse in Turkey. To show the discursive differences between two periods, 1. 1990-2000 2. 2000-2018, mainly four concepts have been selected in the wake of literature review on the Islamist political discourse in Turkey as follows: democracy, nation-state, nation/ummah and secularism. These concepts are used as the tools of discourse analysis on the Turkish Islamist intellectuals. Considering their popularity around Islamist movement, productive writing lives and variety of publishments, these five Islamist intellectuals' discourses are selected as the case of the dissertation: Ali Bulaç, Ahmet Taşgetiren, Hayrettin Karaman, Sibel Eraslan and Akif Emre.