Ters yüz sınıf modelinin hemşirelik öğrencilerinin enfeksiyon kontrolü konusundaki öğrenme çıktılarına etkisi
The effect of flipped classroom model on nursing students' learning outcomes on infection control
  1. Tez No: 834403
  2. Yazar: RUMEYSA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR ÜNLÜSOY DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ters Yüz Sınıf Modeli (TYSM)'nin hemşirelik öğrencilerinin“Enfeksiyon Kontrolü ve Önlenmesi”konusundaki öğrenme çıktılarından olan bilgi ve beceri düzeylerine etkisini incelemek ve öğrencilerin görüşlerini değerlendirmek amacıyla yapılan araştırma, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde, hemşirelik birinci sınıf öğrencileriyle 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında araştırmaya katılmayı kabul eden 76 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik izin, kurum izni ve araştırmaya katılan öğrencilerden bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Araştırma kapsamında öğrenciler deney ve kontrol gruplarına ayrılmış; deney grubunda yer alan öğrencilere (n=38) çevirim içi olarak verilen TYSM ile, kontrol grubunda yer alan öğrencilere (n=38) ise çevirim içi eğitim verilmiştir. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Bilgi Testi”,“Beceri Değerlendirme Formları”ve“Öğrenci Görüş Formları”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Paired Sample t test, Mann-Whitney U testi, Pearson Korelasyon analizi, Independent Samples t Test, Pearson Ki-Kare testi, Fisher-Freeman-Halton Exact testi, Fisher's Exact test ve Intraclass Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin ön test bilgi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken; deney grubunda yer alan öğrencilerin son test bilgi puanlarının, el yıkama becerisi ve steril eldiven giyme ve çıkartma becerisi puan ortalamalarının kontrol gruunda yer alan alan öğrencilerden anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca, deney grubunda yer alan öğrencilerin modele ilişkin görüşlerinin çoğunlukla olumlu yönde olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, çevirim içi olarak verilen TYSM ile verilen eğitimin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve becerilerine olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda çevirim içi hemşirelik eğitiminde TYSM kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research, which was conducted to examine the effect of the Flipped Classroom Model (FCM) on the learning outcomes of nursing students on“Infection Control and Prevention”and to evaluate the students' views, was carried out in a quasi-experimental design with a pretest posttest control group. The research was conducted at Ankara Yıldırım Beyazıt University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, with first-year nursing students and 76 students who agreed to participate in the research in the spring semester of the 2020-2021 academic year. Ethical permission, institutional permission, and informed consent were obtained from the students participating in the research in order to conduct the research. Within the scope of the research, the students were divided into experimental and control groups; The students in the experimental group (n=38) were trained with FCM, and the students in the control group (n=38) were trained with online education.“Descriptive Characteristics Form”,“Knowledge Test”,“Skill Evaluation Forms”and“Student Opinion Forms”were used to collect data. Number, percentage, mean, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Paired Sample t test, Mann-Whitney U test, Pearson Correlation analysis, Independent Samples t Test, Pearson Chi-Square test, Fisher-Freeman-Halton Exact test, Fisher's Exact test and Intraclass Correlation Coefficient were used. As a result of the research, there was no statistically significant difference between the pre-test knowledge scores of the students in experimental and control groups. It was determined that the post-test knowledge scores, hand washing skills, and the ability to wear and remove sterile gloves of the students who received in experimental group were significantly higher. In the study, it was also determined that the views of the experimental group students on the model were mostly positive. As a result, it has been determined that the online education given with online FCM has a positive effect on the knowledge and skills of nursing students. In this context, it is recommended to expand the use of FCM in online nursing education.