Sosyal medya kullanım düzeylerinin seçmen davranışları üzerine etkisi: Sakarya ili özelinde bir araştırma
The effect of social media usage levels on voter behaviors: A research specific to Sakarya province
  1. Tez No: 834505
  2. Yazar: AYŞE TUĞBA BURUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sosyal medya teknolojik altyapısıyla günümüzde en çok tercih edilen çok yönlü iletişim mecrasıdır. İletişimin çok yönlü olması etkileşimin ölçülebilir olmasına imkân sağladığı için son dönemlerde siyasal iletişimde de ilgi gören bir iletişim yöntemi olarak kullanılmaktadır. Teknoloji alanındaki gelişmelere bağlı olarak yeniden biçimlenen toplum ve bireyler arasındaki ilişkiler siyasal iletişim davranışlarında da farklılık göstermektedir. Seçimlerde oy kullanan seçmenin, siyasi tercihlerini belirlerken farklı etmenlerden etkilendikleri bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı günümüzün en popüler iletişim aracı olan sosyal medyanın kullanım düzeylerinin siyasal rıza bağlamında seçmen davranışları üzerine etkisini ortaya koymaktır. Araştırmalarda çoğu zaman seçmenin tercihinde hangi etmenlerin diğerlerine nazaran daha fazla etkili olduğu sorusuna yanıt aranmaktadır. Bu çalışmada bireylerin siyasi tercihlerinin belirlenmesinde siyasi rızanın ne denli var olduğu sorusuna yanıt aranırken aynı zamanda sosyal medya kullanım düzeylerinin bu tercihler üzerindeki etkisi arasındaki ilişkiye Sakarya ili ölçeğinde cevap aranmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sakarya ilinde ikamet eden sosyal medya kullanan 18 yaş ve üzeri 604 seçmen oluşturmaktadır. Katılımcılara geçerlilik ve güvenirlik çalışması daha önce yapılmış olan Sosyal Medya Kullanım düzeyleri Ölçeği, Siyasal Rıza ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu çevrimiçi anket yöntemi kullanılmış olup verilerin çözümlenmesinde Sosyal Bilimler için İstatistik Programından (SPSS) faydalanılmıştır. Seçmenlerin sosyal medya kullanım düzeylerindeki süreklilik ve yetkinlik boyutu ile siyasal rıza ve alt boyutları (sorumluluk, yetkinlik, doğruluk, özgür irade) arasında demografik yapıya göre bazı unsurlar için farklılık gösterdiği bazıları için farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bu çalışmada ele alınan; seçmenlerin sosyal medya kullanım düzeyleri ile siyasal rızanın unsurlarını algılama düzeylerinin demografik özelliklere göre seçmen davranışlarını farklı yönlerde ve düzeylerde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media is the most preferred multidirectional communication channel today with its technological infrastructure. Since the versatility of communication makes it possible to measure the interaction, it has recently been used as a communication method that has attracted attention in political communication. The relations between society and individuals, which are reshaped due to developments in the field of technology, also differ in political communication behaviors. It is known that voters who vote in elections are affected by different factors while determining their political preferences. The aim of this study is to reveal the effect of the usage levels of social media, the most popular communication tool of today, on voter behavior in the context of political consent. Most of the time, research seek to answer the question of which factors are more effective in voters' preferences than others. In this study, while seeking an answer to the question of how much political consent exists in determining the political preferences of individuals, the relationship between the impact of social media usage levels on these preferences was sought in the scale of Sakarya province. Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of 604 voters aged 18 and over who use social media residing in Sakarya province. The participants were administered the Social Media Usage Levels Scale, Political Consent Scale and Personal Information Form, the validity and reliability study of which had been conducted previously, through online survey method and Statistical Program in Social Sciences (SPSS) was used to analyze the data. It has been determined that there is a difference between the continuity and competence dimension of voters' social media usage levels and political consent and its sub-dimensions (continuity, competence, accuracy, free will) for some elements and not for others according to demographic structure. In this study, it has been observed that voters' levels of social media use and perception of the elements of political consent affect voter behavior in different directions and levels according to demographic characteristics