Islah edilmiş topraklarda tarımsal atıkların azot mineralizasyonu ve bazı toprak özellikleri üzerine etkileri
The Effect of agricultural wastes on N-mineralization and some soil properties to soil reclamation
- Tez No: 83464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ARÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ISLAH EDİLMİŞ TOPRAKLARDA TARIMSAL ATIKLARIN AZOT MİNERALİZASYONU VE BAZI TOPRAK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Gülin Berna ECZACIBAŞI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Sevinç ARCAK 1999, sayfa:58 Jüri : Prof.Dr. Koray HAKTANIR Doç. Dr. Sevinç ARCAK Prof.Dr. Kemal GÜR Sorunlu toprakların ıslahı ve ıslah edilmiş ve edilmemiş toprakların fiziksel özellikleri arasındaki karşılaştırmalar hakkında çok sayıda bilgi bulunmaktadır. Ancak topraklar ıslah edildikten sonra uygulanan tarımsal atıkların, toprak strüktürü ve N- mineralizasyonu üzerine etkileri hakkındaki bilgiler yetersizdir. Araştırmamızda; artan dozlarda iki farklı atık olarak üzüm cibresi ve mantar kompostu (%0,%1,25,%2,5%5) kullanılmıştır. Bu atıklar jips ve su ile ıslah edilmiş ve sadece suyla ıslah edilmiş iki farklı toprağa uygulandı. Buna bağlı olarak toprak ve karışımlarda N-mineralizasyonu, agregat stabilitesi ve diğer fiziksel ve kimyasal değişimler gözlendi. Atıkların dozları arttıkça özellikle jips ve su ile ıslah edilmiş toprakta belirgin değişimler olduğunu göstermiştir. Ancak özellikle N mineralizasyonunda inkübasyon periyotlarına bağlı olarak dalgalanmalar önemli bulunmuştur. Kullanılan tarımsal atıkların, sorunlu toprakların ıslahından, sonra artan dozlarda uygulanması toprakların bazı fiziksel özelliklerini ve özellikle de agregat stabilitesini artırmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Toprak Islahı, N- mineralizasyonu, agregat stabilitesi,üzüm cibresi, mantar kompostu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.SC.THESIS THE EFFECT OF AGRICULTURAL WASTES ON N- MINERALIZATION AND SOME SOIL PROPERTIES TO SOIL RECLAMATION Gülin Berna ECZACIBAŞI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sevinç ARCAK 1999,Page:58 Jury : Prof. Dr. Koray HAKTANIR Assoc. Prof. Dr. Sevinç ARCAK Prof. Dr. Kemal GÜR There have been a great number of studies on the comparisons between the physical properties of reclaimed soils and the reclamamation of degraded soils. Our knowledge, however about the effects of agricultural wastes applied as soil-conditioning materials on soil structure and N-mineralization is far from being adequate. In this study, levels grape march and mushroom compost(%0-%1.25-%2.5-%5),being different waste materials, were used. These level were applied to the soils reclaimed by gypsium and water and to the soils treated with water alone. N-mineralization and aggregation stability and other physical and chemical variations were determined. As the waste increased, obvious changes were monitored in gypsium, water-reclaimed soils in comparison water- treated soils. Descents and ascents observed in N-mineralization, particularly in relation to incubation periods were found significant. It has been concluded that after the reclamation, the incorparation of increasing levels of the agricultural wastes into the soil increased aggregation stability through conditioning the physical properties of the soil. KEY WORDS: Soil reclamation, N mineralization, aggregation stability, grape march, mushroom compost.