Kubad Abad Sarayı çinilerindeki hayvan figürlerinin bilgisayar ortamında tasarlanması ve üretilmesi
Design and Production of Animal Figures in the Tiles of Kubad Abad Palace in Computer
- Tez No: 834847
- Danışmanlar: DOÇ. SANVER ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Anadolu Selçuklu Dönemi önemli eserlerinden olan Kubad Abad Sarayı çinileri sahip olduğu kendine özgü estetik dünyası ile yeni biçimlere ve üretimlere oldukça açık bir yapıdadır. Çinilerdeki özellikle hayvan figürlerinin yorumlanışı izleyiciye farklı bir dünya, farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Seramik yüzeyler üzerine iki boyutlu bir biçimde resmedilen bu figürler yüksek lisans tez çalışması kapsamında üç boyutlu bir yapıya bürünmüştür. İki boyutlu yapıdan üç boyutlu bir yapıya geçişteki bu süreç içerisinde, yeni şekillendirme araçları kullanılmıştır. Çalışmanın bu bölümü, aynı zamanda Kubad Abad Sarayı çinilerinden yola çıkılarak yapılan yeni üretimlerdir ve yüksek lisans tez çalışması üç bölümünden oluşturmaktadır. İlk aşama bilgisayar ortamında, dijital heykel tasarım araçları ile yeniden şekillendirilen bu eserler ikinci aşamada üç boyutlu yazıcı teknolojileri kullanılarak üretilmişlerdir. Üçüncü aşama prototiplerin kalıplarının oluşturulması ardından seramik malzeme ile üretilmesidir. Kubad Abad Sarayı çinileri, yeni bir bakış açısıyla ele alınarak, eserlerin üretim süreçlerinde, yıllar önce Kubad Abad Sarayı çinilerinde olduğu gibi seramik malzeme kullanılmıştır. Ancak bu çalışma kompozisyon, tasarım ve üretim sürecindeki farklılıklardan dolayı farklı bir yapıdadır.
Özet (Çeviri)
Kubad Abad Palace tiles, one of the important artefacts of the Anatolian Seljuk Period, are very open to new forms and productions with their unique aesthetic world. Especially the interpretation of animal figures on the tiles offers the viewer a different world and a different perspective. These figures, which are painted in two-dimensional form on ceramic surfaces, have taken on a three-dimensional structure within the scope of the master's thesis study. In this process of transition from a two-dimensional structure to a three-dimensional structure, new shaping tools were used. This part of the study is also a new production based on the Kubad Abad Palace tiles, and the master's thesis consists of three parts. In the first stage, these artefacts were reshaped in the computer environment with digital sculpture design tools and in the second stage they were produced using three-dimensional printer technologies. The third stage is the creation of the moulds of the prototypes and then their production with ceramic material. Kubad Abad Palace tiles were handled from a new perspective and ceramic material was used in the production processes of the artefacts, as in the Kubad Abad Palace tiles years ago. However, this work has a different structure due to the differences in composition, design and production process.