Adölesan idiopatik skolyozlu bireylerde klinik ve ev tabanlı schroth egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of clinical and home-based schroth exercises on adolescent idiopathic scoliosis individuals
  1. Tez No: 835256
  2. Yazar: İPEK YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma, gövde ortezi kullanan Adölesan İdiopatik Skolyozlu (AİS) bireylerde klinik ve ev tabanlı Schroth egzersizlerinin servikal propriosepsiyon, dinamik denge, gövde rotasyon açısı, kozmetik deformite algısı ve korse stresi üzerine etkisinin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 10-18 yaş aralığında 31 AİS'li birey katıldı. Bireyler eğri tipleri eşit olacak şekilde klinik(n=15) ve ev tabanlı egzersiz grubu(n=16) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Schroth egzersizleri 1.gruba klinik ortamda 3, ev ortamında 4 gün, 2.gruba ise klinik ortamda 1, ev ortamında 6 gün yaptırıldı. Seans süreleri 50 dakika olacak şekilde ayarlandı. Çalışmaya katılan bireylerin sosyodemografik bilgileri alınarak, servikal propriosepsiyonları Servikal Yer Değiştirme Testi ile, dinamik dengeleri Y Denge Testi ile, gövde rotasyon açıları skolyometre ile, kozmetik deformite algıları Spinal Görünüm Anketi ile, korse stresi Bad Sobernheim Korse Stres Sorgulama Formu ile değerlendirildi. Ölçümler, ilk gün ve 8 hafta sonrasında yapıldı. Çalışmamızda, 8 haftalık ev tabanlı ve klinik tabanlı uygulanan Schroth egzersizlerinin AİS'li bireylerde, servikal propriosepsiyon değerlendirmesinde fleksiyon yönünde iyileşme (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of clinical and home-based Schroth exercises on cervical proprioception, dynamic balance, trunk rotation angle, cosmetic deformity perception, and corset stress in individuals with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) using trunk orthosis. 31 individuals with AIS, aged 10-18 years, voluntarily participated in the study. Individuals were divided into two groups a clinical (n=15) and a home-based exercise group (n=16), with curve types (thoracic major, lumbar major, double major) evenly distributed. Schroth exercises were performed for 3 days in a clinical environment for the first group, for 4 days in a home environment, for the second group for 1 day, and 6 days in a home environment for 8 weeks, each session being 50 minutes. After obtaining the sociodemographic information of the individuals participating in the study, their cervical proprioceptions were evaluated with the Cervical Displacement Test, their dynamic balance with the Y Balance Test, their trunk rotation angles with the Scoliometer, their cosmetic deformity perceptions with the Spinal Appearance Questionnaire, and the stress caused by the brace using the Bad Sobernheim Corset Stress Questionnaire Form. Measurements were evaluated on the day and 8 weeks after individuals received their trunk orthoses. While there was a significant difference in cervical proprioception and flexion direction in both groups (p0.05). Dynamic balance values and right-foot and left-foot balances were compared within the group, and a significant difference was found in both groups (p 0.05). It was concluded that Schroth exercises have positive effects on cervical proprioception dynamic balance, trunk rotation angle, cosmetic deformity perception, and corset use stress in individuals with AIS. It will be seen that the two groups are not superior to each other and can be considered as an alternative to home-based exercises.